Hlavní navigace

V Bělorusku se podle opozice zpřísní dohled nad Internetem

18. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně…

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně upozorňovali ochránci lidských práv v čele s organizací Reportéři bez hranic.

Operativně analytické centrum (OAC) oficiálně dohlíží na ochranu informací, které jsou státním tajemstvím. Neoficiálně se hovoří o organizaci podléhající přímo běloruskému prezidentovi, která je velmi aktivní při tamních internetových restrikcích. Podle organizace Charta 97 má například dohlížet na registraci internetových zpravodajských médií nebo obsah webových stránek hostovaných v Bělorusku. Reportéři bez hranic dlouhodobě řadí Bělorusko na seznam nepřátel Internetu, kam počítají třeba i Čínu nebo Írán. (České noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.