Hlavní navigace

V Bělorusku se podle opozice zpřísní dohled nad Internetem

Jiří Macich ml.

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně…

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně upozorňovali ochránci lidských práv v čele s organizací Reportéři bez hranic.

Operativně analytické centrum (OAC) oficiálně dohlíží na ochranu informací, které jsou státním tajemstvím. Neoficiálně se hovoří o organizaci podléhající přímo běloruskému prezidentovi, která je velmi aktivní při tamních internetových restrikcích. Podle organizace Charta 97 má například dohlížet na registraci internetových zpravodajských médií nebo obsah webových stránek hostovaných v Bělorusku. Reportéři bez hranic dlouhodobě řadí Bělorusko na seznam nepřátel Internetu, kam počítají třeba i Čínu nebo Írán. (České noviny)

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2010 18:05
zrůdy (neregistrovaný)
A koho zajímá, že je to jiná země? Jsou to gestapáci, a budu to vyřvávat klidně na náměstí, a jejich gestapoidní "suverenitu" nikdy respektovat nebudu, natož o těch fašistech mlčet. Howgh.
18. 1. 2010 14:52
Infernus (neregistrovaný)
Ač se některým z prominutím vyšinutých lidí bíjící se za lidská práva a humanitu nemusí líbit Lukašenko a jeho internetové cenzurování, měli bychom si všichni do jednoho uvědomit, že Bělorusko je suverenní stát, není to země jako Česká republika, která se tlačí do každé pr**le za vidinou zisku a politických brebend. Bělorusko je skutečně samostatnou nezávislou suverénní zemí, a ostatní národy včetně USA by to měli respektovat. Navíc už i samotný americký president koketuje s myšlenkou restrikc…