Hlavní navigace

V Bělorusku se podle opozice zpřísní dohled nad Internetem

Jiří Macich ml.

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně…

Doba čtení: 1 minuta

Běloruská opoziční skupina Charta 97 bije na poplach. Tamní kontroverzní prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního evropského diktátora, prý podepsal dekret opravňující Operativně analytické centrum (OAC) ke vstupu do soukromých e-mailových schránek občanů nebo sledování provozu v rámci běloruského Internetu. Prezident Lukašenko se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by měla v přístupu k Internetu následovat Čínu. Na tamní nedobré poměry v minulosti opakovaně upozorňovali ochránci lidských práv v čele s organizací Reportéři bez hranic.

Operativně analytické centrum (OAC) oficiálně dohlíží na ochranu informací, které jsou státním tajemstvím. Neoficiálně se hovoří o organizaci podléhající přímo běloruskému prezidentovi, která je velmi aktivní při tamních internetových restrikcích. Podle organizace Charta 97 má například dohlížet na registraci internetových zpravodajských médií nebo obsah webových stránek hostovaných v Bělorusku. Reportéři bez hranic dlouhodobě řadí Bělorusko na seznam nepřátel Internetu, kam počítají třeba i Čínu nebo Írán. (České noviny)

Našli jste v článku chybu?