Hlavní navigace

V Česku řádí „policejní virus“ na počítačích, v USA mají Android verzi

22. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V USA se objevila aplikace, která zablokuje mobil s operačním systémem Android. Vydává se za FBI a vyžaduje zaplacení výpalného. Podobný „ransomware“ cílí v Česku na počíteče.

Český „policejní virus“ je zdrojem pobavení pro řadu IT odborníků, stejně jako některých policejních služeben. Pokud si ho stáhnete, zablokuje vám počítač a začne zobrazovat oznámení, ve kterém se tvrdí, že k zablokování došlo ze strany Policie ČR v důsledku odhalení, že na počítači byla sledována dětská pornografie.

Jedná o klasický „ransomware“, tedy virus založený na výkupném – dokud částku nezaplatíte, počítač je zablokovaný.

V USA mají čerstvě podobný kousek pro mobilní telefony s Androidem – nejčastěji se taková aplikace vydává za Adobe Flash či antivirové řešení a funguje prakticky stejně, jako tuzemský „policejní virus“.

Zablokuje přístup k telefonu a zobrazí vám upozornění, že jste vyšetřování americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Po zaplacení několika stovek dolarů se (teoreticky) dočkáte odemčení telefonu.

Samozřejmě i v tomto případě stále platí, že uživatel si něco takového musí sám nainstalovat do systému, není to možné „chytit“ někde na webu. 

Aplikace si vás navíc umí vyfotit, umí zvednout a zavěsit příchozí hovor a obsahuje nevyužitý kód hledající bankovní aplikace.

KL24

Analytici společnosti Lookout tvrdí, že za malware s názvem ScarePakage zřejmě stojí Rusové nebo někdo z východní Evropy.

Pokud se chcete případným problémům s podobnými aplikacemi vyhnout, měli byste podle doporučení firmy Lookout stahovat aplikace pouze od prověřených vývojářů a dobře si rozmyslet, zdali opravdu chcete aplikaci dát administrátorská práva. Ta totiž ScarePakage od uživatelů vyžaduje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).