Hlavní navigace

V Číně se nesmí prodávat některé verze Windows

19. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft má v Číně zakázáno prodávat svůj operační systém Windows. Tentokrát nejde o rozmar komunistického zřízení, ale o důsledek licenčního sporu, který s americkou softwarovou firmou vede společnost Zhongyi Electronic. Jde o jí vytvořené čínské fonty, které měl Microsoft využívat ve Windows 95 a vyšších až do Windows XP. Podle žalující strany si však licenci obstaral jen pro Windows 95, takže v ostatních verzích fonty společnosti Zhongyi Electronic používá prý nelegálně. Soud tedy…

Microsoft má v Číně zakázáno prodávat svůj operační systém Windows. Tentokrát nejde o rozmar komunistického zřízení, ale o důsledek licenčního sporu, který s americkou softwarovou firmou vede společnost Zhongyi Electronic. Jde o jí vytvořené čínské fonty, které měl Microsoft využívat ve Windows 95 a vyšších až do Windows XP. Podle žalující strany si však licenci obstaral jen pro Windows 95, takže v ostatních verzích fonty společnosti Zhongyi Electronic používá prý nelegálně. Soud tedy Microsoftu zakázal v Číně prodávat verze jeho operačního systému příchozí po Windows 95.

MM socky3

V tuto chvíli není jasné, jestli se zákaz týká i Windows Vista nebo Windows 7. Dostupné zahraniční zdroje se v této otázce rozcházejí. Každopádně právníci Microsoftu mají o práci postaráno. Redmondský softwarový gigant se hodlá odvolat. Jistě není třeba zdůrazňovat, že obří čínský trh je pro Microsoft velmi zajímavý a to i přes vysokou míru softwarového pirátství (AP via Yahoo Tech).

Shodou okolností podobný spor vede Microsoft i doma ve Spojených státech, přesněji v Texasu. Tamní soud zase v patentovém sporu zakázal prodávat Office 2003 a Office 2007 a Microsoft se nyní u odvolacího soudu snaží tento zákaz zrušit. Zatím si vymohl jen odložení platnosti zákazu do rozhodnutí odvolacího soudu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.