Hlavní navigace

V Estonsku se nelíbí BSA a její antipirátské praktiky, označuje je za výpalné

21. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Estonsko se v únoru tohoto roku ocitlo ve výroční zprávě BSA v rámci extra zmínky kritizující nedostatečné aktivity tamních orgánů. V Estonsku se to ale nelíbí a označují to za „moderní výpalné“.

Výroční zpráva BSA (Business Software Alliance) obsahuje přímou a konkrétní kritiku Estonska za „slabé“ aktivity v oblasti vymáhání práv intelektuálního vlastnictví. Podle zprávy BSA je to pro tamní vládu nízká priorita, není zde dostatek prostředků a chybí i potřebné zkušenosti a vzdělání vládních organizací.

Tamní neziskové organizaci Eesti Interneti Kogukond (Estonská internetová komunita) se to ale nelíbí a označuje to za „moderní výpalné“ a jejich šéf, Elver Loho, doslova říká, že „neviděl tak bezostyšné veřejné ultimátům v této oblasti“. Upozorňuje i na to, že pirátství se v Estonsku daří i kvůli nedostatku možností legálně získat odpovídající služby nebo obsah (Estonsko má pouze 1.3 milionu obyvatel).

Estonian Public Broadcasting zmiňuje, že tamní ministr spravedlnosti čelí tlaku BSA, který víceméně znamená, že buď Estonsko začne bojovat proti pirátství podle BSA, nebo se může dostat na černou listinu zemí,  které pirátství a intelektuální vlastnictví neřeší.

Mobile Internet Forum 2022

Elver Loho se k dopisu BSA, kterým žádá Estonsko o spolupráci, vyjádřil, že jde o „pistoli u hlavy“ a dosavadní hrozby v podobě ACTA označil v porovnání s tímto dopisem za vágní nebezpečí.

Zdroj: Intellectual Property Group Threatens to List Estonia as Rogue State

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.