Evropští regulátoři plány Facebooku na masivní nasazení rozpoznávání lidí zhatili. Indie ale zjevně moc na soukromí nehledí.
Evropští regulátoři plány Facebooku na masivní nasazení rozpoznávání lidí zhatili. Indie ale zjevně moc na soukromí nehledí.
Rozpoznávání lidí na fotografiích, jednu z nejkontroverznějších a nejproblematičtějších funkcí Facebooku, v Evropě nemáme. Ochránci soukromí a regulátoři se postarali o to, že tato funkčnost je pro evropské uživatele vypnuta. Tedy, teoreticky vypnuta, je dost jisté, že interně Facebook fotografie stejně podrobuje analýze. Chybí mu k ní ale to podstatné: nikdy nekončící ochota lidí označovat na fotkách své přátele.
Jak ale uvádí Facebook launches face recognition tool in India, sociální síť našla novou, velmi lidnatou, příležitost v podobě Indie. Šmírovací technologie tam přichází prostřednictvím Moments, aplikace uvedené poměrně nedávno v USA a nedostupné v Evropě právě z důvodů zásadní nutnosti používat rozpoznávání obličejů.
Moments jde navíc tak daleko, že pokud přidáváte fotografie přátel, Facebook zkontroluje i další fotografie v mobilu a případně nalezené shody využije. Ve váš prospěch a pro vaše dobro, pochopitelně.
Paradoxní je, že Facebook tvrdí, že Moments v Evropě nemůže uvést, protože by „musel umožnit opt-in“, tedy neaktivovat tuto funkčnost automaticky, ale umožnit uživatelům si ji v případě zájmu vědomě zapnout.
Rozpoznávání obličejů je v Evropě vypnuto od roku 2012. O rok dříve zahájila EU šetření Facebooku. Místo „opt-in“ to tehdy Facebook vyřešil tak, že prostě vše zrušil.
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.