Hlavní navigace

V Evropě to nejde, Facebook tak spouští rozpoznávání lidí v Indii

31. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Evropští regulátoři plány Facebooku na masivní nasazení rozpoznávání lidí zhatili. Indie ale zjevně moc na soukromí nehledí.

Rozpoznávání lidí na fotografiích, jednu z nejkontroverznějších a nejproblematičtějších funkcí Facebooku, v Evropě nemáme. Ochránci soukromí a regulátoři se postarali o to, že tato funkčnost je pro evropské uživatele vypnuta. Tedy, teoreticky vypnuta, je dost jisté, že interně Facebook fotografie stejně podrobuje analýze. Chybí mu k ní ale to podstatné: nikdy nekončící ochota lidí označovat na fotkách své přátele.

Jak ale uvádí Facebook launches face recognition tool in India, sociální síť našla novou, velmi lidnatou, příležitost v podobě Indie. Šmírovací technologie tam přichází prostřednictvím Moments, aplikace uvedené poměrně nedávno v USA a nedostupné v Evropě právě z důvodů zásadní nutnosti používat rozpoznávání obličejů.

Moments jde navíc tak daleko, že pokud přidáváte fotografie přátel, Facebook zkontroluje i další fotografie v mobilu a případně nalezené shody využije. Ve váš prospěch a pro vaše dobro, pochopitelně.

CIF - osobnosti

Paradoxní je, že Facebook tvrdí, že Moments v Evropě nemůže uvést, protože by „musel umožnit opt-in“, tedy neaktivovat tuto funkčnost automaticky, ale umožnit uživatelům si ji v případě zájmu vědomě zapnout.

Rozpoznávání obličejů je v Evropě vypnuto od roku 2012. O rok dříve zahájila EU šetření Facebooku. Místo „opt-in“ to tehdy Facebook vyřešil tak, že prostě vše zrušil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).