Rozpoznávání lidí na fotografiích, jednu z nejkontroverznějších a nejproblematičtějších funkcí Facebooku, v Evropě nemáme. Ochránci soukromí a regulátoři se postarali o to, že tato funkčnost je pro evropské uživatele vypnuta. Tedy, teoreticky vypnuta, je dost jisté, že interně Facebook fotografie stejně podrobuje analýze. Chybí mu k ní ale to podstatné: nikdy nekončící ochota lidí označovat na fotkách své přátele.
Jak ale uvádí Facebook launches face recognition tool in India, sociální síť našla novou, velmi lidnatou, příležitost v podobě Indie. Šmírovací technologie tam přichází prostřednictvím Moments, aplikace uvedené poměrně nedávno v USA a nedostupné v Evropě právě z důvodů zásadní nutnosti používat rozpoznávání obličejů.
Moments jde navíc tak daleko, že pokud přidáváte fotografie přátel, Facebook zkontroluje i další fotografie v mobilu a případně nalezené shody využije. Ve váš prospěch a pro vaše dobro, pochopitelně.
Paradoxní je, že Facebook tvrdí, že Moments v Evropě nemůže uvést, protože by „musel umožnit opt-in“, tedy neaktivovat tuto funkčnost automaticky, ale umožnit uživatelům si ji v případě zájmu vědomě zapnout.
Rozpoznávání obličejů je v Evropě vypnuto od roku 2012. O rok dříve zahájila EU šetření Facebooku. Místo „opt-in“ to tehdy Facebook vyřešil tak, že prostě vše zrušil.