Hlavní navigace

V běloruském Minsku vyroste 425 metrů vysoká televizní věž

10. 1. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 1. 2006

Běloruská metropole se má brzy pyšnit nebývale vysokým televizním vysílačem. Do dvou let chce běloruská vláda postavit v Minsku 425 metrů vysokou věž pro televizní vysílání, něco na způsob moskevského Ostankina. Oznámil to běloruský ministr architekty a stavebnictví Genadij Kuročkin s tím, že práce na stavbě začnou ještě tento měsíc a stavba celkově přijde na sto milionů dolarů. Podílet se na ní budou tři běloruské stavební společnosti.

ICTZ23

Základy objektu ze železobetonu půjdou až do výše 260 metrů, na ně pak naváže železná konstrukce. Úmysl postavit tak vysokou televizní věž vznikl začátkem loňského roku, přičemž podle původních plánů by stavba neměla trvat déle než dva roky. Pokud se ji podaří dokončit, půjde o druhou nejvyšší televizní věz na světě po Ostankinu, které měří 550 metrů. Architekti počítají s tím, že na věži v Minsku budou ve výši 60 a 240 metrů umístěny restaurace a bary. Zbytek stavby využijí vysílací společnosti a telekomunikační operátoři. Stavba by měla vyrůst ve čtvrti Vesnjanka.

V soutěži o nejvyšší televizní věž chce uspět také Čína, která oznámila záměr vybudovat vysílač o základech 450 metrů, přičemž samotná konstrukce by dosahovala 610 metrů. Taková věž by trumfla i pověstné moskevské Ostankino.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.