Hlavní navigace

Václav Klaus: Informační společnost nás ohlušuje záplavou informací

David Slížek

Internet a sociální sítě v poslední době začínají pronikat do projevů politiků. A nemluví o nich příliš pozitivně.  Na nedávném kongresu ODS před internetovými médii jako ohrožením demokracie varoval místopředseda strany a ministr spravedlnosti Pavel Blažek, dnes zase „tzv. informační společnost“ v projevu k 17. listopadu kritizoval prezident Václav Klaus:

Internet a sociální sítě v poslední době začínají pronikat do projevů politiků. A nemluví o nich příliš pozitivně. 

Na nedávném kongresu ODS před internetovými médii jako ohrožením demokracie varoval místopředseda strany a ministr spravedlnosti Pavel Blažek, dnes zase „tzv. informační společnost“ v projevu k 17. listopadu kritizoval prezident Václav Klaus:

Soudobá tzv. informační společnost, což považuji za zvláště absurdní název, protože bych ji spíše nazval neinformovanou společností, s její apoteózou internetu a tzv. sociálních sítí nás ohlušuje záplavou nestrukturovaných, navíc často více méně irelevantních dat či informací. Když jsme současně poztráceli, resp. nechali si poškodit a zneuctít naše tradiční hodnotové a myšlenkové vzorce, nemáme tyto informace kam ukládat a jak je řadit a vyhodnocovat. Tímto způsobem vznikla rychle průjezdná informační dálnice směřující k nebezpečnému zapomínání.

Celý text projevu najdete na Klausově webu.

Našli jste v článku chybu?
17. 11. 2012 12:38
Ondra (neregistrovaný)

Na tom mozna neco bude... Kdyz clovek prijima velke mnozstvi informaci, tak se muze dostat do stavu, ze je prestane konfrontovat se svymi hodnotami a tyto informace se pak stavaji irelevantnimi... At uz to mozkove nedava nebo (v horsim pripade) ani zadne hodnoty nema. Kazdy se musi naucit hodne selektovat zdroje. Slepe cteni tuny clanku, nadpisu a jejich prijimani za pravdu je pravda ohrozeni demokracie.

17. 11. 2012 15:58
Mareš (neregistrovaný)

Ono nejde ani tak o procházení zpravodajství. Jde o systematické zahlcování našich "myšlenkových vzorců" informační hlušinou typu memů, sportovních výsledků či zpráv o celebritách.

Agent s povolením loupit: Daniel Craig (44) kradl v supermarketech; Barca si může oddechnout, Puyol se po měsíci a půl vrací do sestavy; Fiala z Mňágy: Když mám pocit, že je vše marný, spím nebo jdu do fitka; Pohublou Basikovou čeká další operace nohy. Známe podrobnosti; Házenkářky Mostu doma smázly Kaunas, ve Vyzýva…