Hlavní navigace

Václav Žák svolal "krizový štáb" digitalizace

14. 9. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
14. 9. 2006

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák dnes uspořádal schůzi, na kterou přišli všichni klíčový zástupci českého televizního byznysu. Šéf mediální rady má v plánu vytvořit asociaci sdružující všechny subjekty, kterých se digitalizace v České republice týká. Václav Žák chtěl zjistit, nakolik je projekt reálný. Setkání proběhlo v době, kdy se na adresu RRTV snáší jedna kritika za druhou – kvůli nedostatečnému zdůvodnění licenčního řízení, v jehož důsledku už televize Nova a Galaxie sport dosáhly soudní cestou jeho zrušení. A jaký je momentální nálada tuzemské televizní obce? Digitalizace je zablokovaná a nikdo neví, jak problém vyřešit. Předseda představenstva Czech Digital Group Leoš Pohl vystihl situaci bonmontem: Připadám si jako v zemi, kde zítra znamená předevčírem. Celý proces se vrací do situace před dvěma lety!

Leoš Pohl přišel ale také s několika scénáři možného budoucího vývoje. Jedna varianta předpokládá oživení lhůty na zisk bonusových licencí pro televizi Nova a Prima a znovuudělení vysílacích oprávnění šestici nových stanic. Mnohem realističtější by podle něj bylo ale vytvořit kromě veřejnoprávního multiplexu také vysílací síť zvlášť pro Primu a Novu. Současné komerční televize by prostor sdílely s novými digitálními hráči, zároveň by ale měly víc místa pro sebe. Dnešní situace na české televizní scéně je podle Leoše Pohla totiž taková, že „když si Nova s Primou dupnou, příslušné orgány na to slyší“. Důvodem je ekonomická síla obou televizí, jejichž pozici na trhu by neměl narušit ani příchod nových hráčů.

MMF24

Generální ředitel Novy Petr Dvořák na akci znovu připomněl, že jeho stanice požaduje digitální náhradu za analogové kmitočty v plné šíři, tj. na 97 procent území republiky. Ačkoli je technický požadavek jen velmi málo reálný, Petr Dvořák ho připomíná stále častěji. Dále zdůraznil, že podmínění zisku bonusové licence souhlasem s Technický plánem přechodu (TPP) mu nepřipadá jako adekvátní cena za odevzdání analogových frekvencí. S televizí Nova se podle slov jejího ředitele během posledních dvou let při důležitých momentech nikdo nebavil – ať šlo o licenční řízení na nové programové pozice. Co se TPP týče, česká komerční jednička se prý účastnila všech jednání, a tak ji velmi překvapilo, když se dokument „na poslední chvíli“ výrazně změnil v neprospěch Novy.

DigiZone.cz za informace děkuje mediálnímu odborníkovi Milanu Šmídovi, který se „krizového štábu“ zúčastnil. Redakci DigiZone.cz na setkání bohužel RRTV nepozvala.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).