Hlavní navigace

Války se vyhrávají drobná vítězství: Bojkot jedno zaznamenal

17. 12. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestože masové protestní akce proti zdražování telefonních poplatků zcela utichly, něco se děje i nadále. Na včerejším jednání sněmovního podvýboru, který projednával petici Internet proti monopolu, SPT TELECOM o krůček ustoupil v jednom z podstatných problémů tarifu Internet 99.

Jak jsme už psali mnohokrát, nový tarif Internet 99 má výhodnější cenu za jednu minutu volání, takže pro dlouhá spojení s Internetem je výhodnější, než standardní tarif příštího roku (ale ne toho letošního). Zároveň však skrývá jednu záludnost v podobě poplatku za spojení ve výši 2,60, který se naúčtuje jaksi navíc hned po spojení. Libovolně krátký hovor tak vyjde na 5,20, což je oproti dnešku zdražení o téměř 117 procent.

V této souvislosti jsem zmiňoval častou bolest dial-upových uživatelů Internetu – modemy se často nespojí hned na první pokus, je potřeba to zkusit třeba dvakrát. Na některých ústřednách ovšem i pětkrát, desetkrát – to není vtip ani přehánění, mám s tím osobní zkušenost z instalace Internetu u jednoho známého. Právě tyto chyby, způsobené vlastně nekvalitním stavem telefonní sítě, by tak paradoxně významně přispívaly do kasičky Telecomu, který za ně může.

Včerejší jednání přineslo ze strany Telecomu jeden malý ústupek, který je však dosti významný. Spojovací poplatek se nebude účtovat okamžitě, ale až 60 sekund po navázání spojení. Upřímně řečeno jsem čekal, že něco takového Telecom udělá, protože z psychologického hlediska je to velmi důležité. Poslanci, kteří o věci jednali, si tak mohli snadno odfrknout a říci – no tak vida, Telecom ten Internet zachránil, všechno je vyřešeno, můžeme to odfajfkovat a smést ze stolu. Navíc o této možnosti posunutého poplatku se podle mých informací v Telecomu už dřívě vážně diskutovalo.

Zhruba před čtrnácti dny jsem se snažil analyzovat tarif Internet 99 na skutečných číslech od poskytovatelů. Došel jsem tehdy mimo jiné k závěru, že zhruba 40 procent volání do Internetu trvá méně než jednu minutu. Zajímavá jsou i jiná čísla, nakonec přečtěte si je sami. Samozřejmě si znovu pohraju s tabulkovým kalkulátorem a pokusím se nastínit, jak bude situace vypadat po nové úpravě, ale ve světle těch 40 procent si dovoluji soudit, že se dočkáme výrazných změn v číslech, ke kterým jsem došel posledně. A to samozřejmě k lepšímu.

Ještě poznámka na konec. Pusobí poněkud legračně, když SPT TELECOM označuje tarif Internet 99 za provizorní řešení, které bude platit do poloviny příštího roku. Přitom už nikdo si nemyslí, že by tarif začal být využíván od 1. ledna, kdy tedy stejně všichni budeme platit nový – a superdrahý – tarif. Brání tomu dvě věci – ČTÚ ještě ani nedostalo všechny podklady pro povolení změny číslovacího plánu, natož aby rozhodlo, toť problém prvý. Druhý je zase mezi poskytovateli připojení, kteří se velmi těžko domlouvají mezi sebou i s Telecomem, co vlastně chtějí a za kolik. Můj osobní odhad nasazení nového tarifu je březen, někteří skeptici hovoří o polovině roku – jistě si všímáte té souhry termínů.

Marek Antoš

BRAND


Starší, související články:

* SPT TELECOM: Neublížil som, neublížil som…
* Analýza Ministerstvem financí navrženého zdražení telefonních poplatků
* O kolik zdraží Internet 99? O 28, 37 nebo 59 procent?
* SPT TELECOM: Dokonáno jest. Amen.
* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Co by přinesl Internet 99?!
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).