Hlavní navigace

Varšava ukončila test HD Radia

16. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

16. 4. 2008

Polsko je v poslední době plné testů. Kromě několika lokalit, kde běží zkušebně DVB-T multiplexy v kompresi MPEG-4, se zde v terestrice testovala také televize ve vysokém rozlišení a v neposlední řadě HD Radio. Konkrétně to bylo ve Varšavě vysílání komerční stanice RMF FM, její placené verze i rádia s RMF Classic. Vysílalo se s datovým tokem 48 kbps. O testu informoval server RadioPolska. Posluchači, kteří mohli vysílání HD Radia přijímat, měli k dispozici také doplňkové textové informace, jako byla kvalita streamu, identifikace vysílače a údaje o programu.

A co je to vlastně HD Radio? Rozhlas v kvalitě HD zlepšuje klasické vysílání v pásmu AM a FM, a to tak, že k existujícímu analogovému signálu přidá i signál digitální. Výsledek pro posluchače je ten, že stanice pásma AM mu rázem znějí, jako kdyby se vysílaly na velmi krátkých vlnách, a FM rádia se pak přibližují kvalitou poslechu hudebnímu kompaktnímu disku. Další výhodou je možnost přidat i jiné programy do frekvence jedné stanice pomocí tzv. multicastingu. Pro poslech je nezbytný digitální přijímač, který vysílání rozkóduje, ale jinak je služba bezplatná.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.