Hlavní navigace

Ve Finsku si odhlásilo televizi 53 tisíc lidí. Kvůli titulkům

12. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
12. 11. 2007

Finské veřejnoprávní televizi YLE vznikl přechodem země na digitální vysílání vážný problém. Za posledních 12 měsíců přišla YLE o 53 tisíc koncesionářů. 30 tisíc domácností si YLE odhlásilo, zbylých 23 tisíc s ní neprodloužilo smlouvu. Televizi tak vznikl výpadek 10 milionů eur (zhruba 270 milionů korun) v ročních příjmech. Důvodem jsou problémy se skrytými titulky.

Server BroadbandTVNew­s.com cituje ředitele YLE Mikaela Jungera, podle kterého je situace vážná, ale nikoli katastrofická. Televize digitalizací totiž ušetřila 20 milionů eur (cca 540 milionů korun) ročně, takže i přes odliv diváků zatím přechodem ekonomicky získala. Přesto zahájila provoz help linky a věc se s diváky snaží řešit.

ICTZ23

Důvodem problémů je vysílání DVB podtitulků, se kterými si některé set-top-boxy neumí korektně poradit. YLE by sice mohla vysílat místo skrytých titulků jejich otevřenou alternativu, tedy vkládat je sama přímo do obrazu, a mít jejich podobu plně pod kontrolou. Zbavila by se tím tak ale možnosti nabídnout titulky k pořadům ve více jazycích a jejich speciální úpravu pro sluchově postižené. Většinu problémů přitom vyřeší dohrání nového firmware do set-top-boxů.

Ředitel YLE Junger nyní zvažuje, jestli jmenuje a pošle na pranýř jednotlivé značky set-top-boxů. Obává se totiž právní odvety od jejich dovozců. Ve Skandinávii je běžné vysílat zahraniční pořady bez dabingu, pouze s titulky. Problém DVB podtitulků má proto ve Finsku dopad na všechny televizní diváky.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.