Hlavní navigace

Ve Spojeném království opět volili elektronicky

7. 5. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

1. května se ve Spojeném království uskutečnily místní volby. 1,5 milionů voličů ale mohlo sedět doma a volit přes Internet, SMS zprávy nebo digitální televizi. S elektronickými volbami ve Spojeném království experimentovali již minulý rok. Bylo vytvořeno 30 projektů, na kterých se testovaly různé způsoby a mechanismy voleb.

S elektronickým hlasováním začali Britové experimentovat již minulý rok během jiných místních voleb. Bylo vytvořeno 30 projektů, na kterých se testovaly různé způsoby a mechanismy voleb. Kromě klasické možnosti voleb ve volební místnosti bylo možno volit přes telefon, Internet, SMS zprávy, internetové kiosky, digitální televizi a poštou. Aby si mohli voliči najít dostatek času na volby, bylo možno volit během šesti dnů.

Paradoxně nejlehčí způsob, SMS zprávy, byl minulý rok nejméně používaný. Jako důvod se uvádí, že SMS hlas je nejvíce komplikovaný a obtížný na zadávání – a navíc se můžete „uklepnout“. Přes 40 procent voličů použilo Internet nebo telefon. Mejvíce úspěšné bylo hlasování poštou. A to i přesto, že k němu se bylo třeba nejprve předregistrovat!

Lidé elektronické hlasování chtějí

Volební komise Spojeného království zadala firmě Taylor Nelson Sofres zakázku na průzkum toho, jak lidé chtějí hlasovat. Telefonický průzkum se uskutečnil na začátku dubna letošního roku a zúčastnilo se jej 813 osob. 55 procent z nich řeklo, že by byli nadšeni, kdyby mohli hlasovat elektronicky. Jak by Britové nejraději volili:

  • 41 procent přes Internet,
  • 33 procent přes SMS zprávu,
  • 30 procent v elektronických kioscích,
  • 26 procent přes digitální televizi.

Jak se dá předpokládat, nejvíce jsou elektronickému hlasování nakloněny osoby ve věku 18 až 24 let. Tři čtvrtiny z nich řekly, že by je elektronické hlasování povzbudilo k účasti ve volbách.

Elektronický podpis není třeba

Při rozhovorech s českými politiky mi tito často argumentovali tím, že by k tomu byl třeba elektronický podpis, který má u nás mizivé promile občanů. V zahraničí však elektronický podpis také většinou nevyužívají. Systémy jsou různé, ale v podstatě všechny fungují na podobném principu.

Dojde vám domů poštou PIN a heslo, které při hlasování použijete. Obojí je jenom na jedno použití. Databáze jsou maximálně oddělené: jedna se seznamem voličů, druhá s PINy a hesly (někdy se používá ještě třetí databáze pro větší bezpečnost). Firma, která volby zajišťuje, tak jenom ověřuje, že PIN a heslo sedí a zaznamená volbu. Výsledky pak předá státním úřadům. V některých systémech se používá třetí strana, která ověřuje PIN a heslo, hlasy však počítá jiná firma.

Kanibalizace demokracie?

V komentářích, které jsem letos i minulý rok četl, se objevovaly názory, že jde o pohanu demokracie. O budoucnosti svého bydliště (a v případě budoucích celonárodních voleb i celé země) rozhodujete nicotnou SMS zprávou, kterou píšete i „blbosti“ jako „Kup chleba“, „Co budeš dělat dnes večer?“ nebo „Kevin se mi strašně líbí“, psalo se v komentářích.

Již to není, pokračovaly komentáře, jako když jste se oblékli do svého nejlepšího obleku a věnovali jste své zemi dvacet minut, abyste zašli do volební místnosti, kde jste slavnostně hlasovali.

ebf 24 - tip duben

Samozřejmě, představa, že bych se oblékl do obleku a poslal SMS zprávu se vážným výrazem ve tváři, je poněkud úsměvná. Na druhou stranu, pokud se tím umožní větší participace občanů na politice, je to jenom dobře.

To je i hlavní důvod, proč ve Spojeném království zavádí elektronické hlasování. Volební účast totiž stále klesá. Ve volbách do Dolní sněmovny v roce 2001 volilo méně než 60 procent voličů a minulý rok v lokálních volbách jenom 32 procent.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Robert Němec je ředitel internetové reklamní agentury RobertNemec.com založené v roce 2001.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).