Hlavní navigace

Večerníček na ČT 2? Nejprve musíme redefinovat Dvojku, říká Fridrich

11. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 10. 2011

Případnému přesunu Večerníčka z podvečerního vysílání prvního programu České televize na Dvojku by měla předcházet redefinice kanálu ČT 2. Serveru DigiZone.cz to řekl ředitel programových okruhů ČT Milan Fridrich, podle něhož by přesun Večerníčka z Jedničky vylepšil startovací pozici hlavní zpravodajské relace Události na ČT 1. Stejného názoru je i nový výkonný ředitel zpravodajské ČT 24 Zdeněk Šámal, podle něhož má Večerníček příliš úzkou cílovou skupinu diváků a dopředu zhoršuje pozici Událostí na programu ČT 1.

KOMENTÁŘ: Jak pomoci Událostem – přesunem Večerníčka?

ČT se nechystá k přesunu Večerníčka z jednoho programu na druhý. Chystá hlubší programové změny, které by měly vést k vyšší výkonnosti programů ČT 1, ČT 2 a ČT 24 v podvečer mezi 18:00 a 20:00. Současný program ne zcela odpovídá společenským a diváckým změnám. Zamrzl ve stereotypu, který při dynamickém rozvoji českého televizního trhu, už nejde dále udržovat, řekl Fridrich serveru DigiZone.cz. Lidé podle něj později chodí z práce, mění svoje denní zvyklosti a v rámci digitalizace si mohou vybírat z větší škály televizních programů.

ROZHOVOR: Petr Dvořák: Pátý kanál by ČT uživila, i když by to ovlivnilo Jedničku

I nabídka dětských pořadů se změnila, včetně přístupu jiných televizí. ČT 1 a ČT 2 proto projdou redefinicí. Podvečer a prime time mezi 20:00 a 23:00 musí projít revizí a změnami. Jejich smyslem není pouhopouhá vyšší sledovanost, nebo přesun jednoho pořadu na jiný program, nýbrž lepší veřejná služba, pořady s nadhodnotou a větší zájem diváků, vysvětlil Fridrich. I veřejná služba potřebuje zájem diváků, jen z jiných důvodů než komerce. Důvody nejsou peníze, nýbrž obecný zájem, důkaz, že její vysílání prospívá, má společenský vliv.

ROZHOVOR: ČT 24 může dávat místo Událostí třeba dokumenty, říká Zdeněk Šámal

Pořady, které ČT vysílá, je podle Fridricha potřeba lépe zasadit do kontextu digitálních stanic ČT i dalších pořadů, které tyto stanice vysílají. V tomto smyslu nepřemýšlíme nad Večerníčkem, nýbrž celým dětským vysíláním jako celkem. Zda v nové době není lepší mít větší večerní vysílání a využít k němu jiný program než ČT 1, kde na ploše 90 minut od 18:00 do 19:30 je hodina zpravodajství a 15 minut publicistiky, dodal šéf programových okruhů ČT.

K TÉMATU: Pařízkova TV Pohoda slibuje zahájení vysílání na přelomu roku

Myslíme si, že děti si zaslouží v podvečer větší péči, lepší programovou skladbu než pouze osamocený Večerníček. Dětské vysílání ČT má dobré jméno a je tradicí. Existují bohaté archivní fondy a dá se najít i větší, vhodný prostor. ČT nemá už jeden, ani pouhé dva programy, nýbrž čtyři a jejich prospěšná symbióza zatím bohužel ani nezačala. Smyslem všeho konání v oblasti programu bude vytěžit z existence čtyř programů ČT maximální a adekvátní programovou skladbu pro každou hodinu dne. Bez předsudků, slibuje Fridrich.

MM AI t

ČTĚTE TAKÉ: TV Barrandov: u dětí od čtyř do devíti let jsme dvojkou na trhu po Nově

Na dětského diváka v podvečer cílí i plnoformátová digitální televize Barrandov, která se svým pásmem Animáček zcela ovládla mezi půl šestou a osmou hodinou večer publikum ve věku od čtyř do čtrnácti let. Na děti a mládež chce cílit i nová digitální televize Pohoda, kterou chce na přelomu roku spustit ostravský podnikatel Radim Pařízek, majitel Rádia Čas. A konečně nový generální ředitel ČT Petr Dvořák slibuje, že koncem příštího roku spustí pátý program ČT zaměřený právě na děti, kam by se měly postupně přesunout dětské pořady ze současných kanálů ČT.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).