Hlavní navigace

Věci, které na Facebooku dělat nemůžete a přesto jsou zcela neškodné

15. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Jistě víte, že na Facebooku můžete hanobit rasu, chtít vyhladit Romy, napadat lidi, porušovat jejich soukromí. Co ale opravdu nesmíte?

S Facebookem v roli samozvaného cenzora uživatelských fotografií je to těžké. Zejména proto, že případné „porušování zákonů“ je posuzováno lidmi kdesi ve zcela cizí zemi (je již delší dobu známo, že rozhodování o osudu uživatelských fotografií Facebook outsourcuje do Indie). 

Posuzovatelé mají před sebou pouze jakýsi návod, který říká, co je přijatelné a co už nikoliv. Mezi typicky ignorované věci patří hanobení rasy, stále dokola se objevující výzvy na vyhlazení Romů, napadání, kyberšikana i porušování soukromí.

Je to svým způsobem pochopitelné, protože ve většině těchto případů jde o textové formy sdělení,  který „nebohý Ind“ nedokáže pochopit. Česky neumí a Google Translate (respektive Bing Translate) mu samozřejmě nepomůže. A bez znalosti reálií dané země je zpravidla ještě více tumpachový.

Proto je také jasné, že zákaz používání Facebooku vám mohou snadno opatřit zcela jiné věci, než ty opravdu podstatné a porušující tuzemské zákony. Například fotografie malého dítěte, které imitují známou reklamu společnosti Coppertone. Ještě méně pochopitelná je cenzura fotografie, kde kdosi močí na plot.

Facebook má dlouhodobou neurózukojících matek, byť alespoň zde podle některých informací došlo v posledních měsících k výraznému zvýšení tolerance. 

Tu ale rozhodně neměl na líbající se dvojice stejného pohlaví, tedy hlavně mužského, protože líbající se ženy problémem kupodivu nebyly. Právě cenzura líbajících se mužů vyvolala v minulosti velkou aféru, po které Facebook musel zmírnit své extrémní požadavky.

Hodně zábavný příklad (pře)citlivělosti Facebooku na nesmyslné věci je otázka existence irského městečka Effin. Jeho jméno je totiž podle Facebooku urážlivé. Proč tomu tak je, zůstává otázkou. Ale možná to bude nějaká místní krajová specialita, protože několik kilometrů vzdálený Bottomstown je Facebookem také blokovaný.

V nevýhodě budete, pokud se jmenujete Mark Zuckerberg, protože ani po poskytnutí všech vyžádaných dokladů potvrzujících vaší totožnost se nedočkáte toho, že by vám Facebook umožnil mít účet s tímto jménem. Nemusíte se ale zdaleka jmenovat Zuckerberg, stačí nezvyklá jména.

Zatímco předchozímu se lze hodně divit, snaze Facebooku mazat jakékoliv fotografie „idealizující fyzický vzhled“ chápat lze. Facebook, stejně jako Google i další, dlouhodobě bojují se záplavami spamu a podvodů týkajících se hubnutí.

MMF24

Poměrně absurdní je ale i nedávný případ odstranění fotografie novorozence, který se narodil s vadou, kvůli které několik hodin po porodu zemřel. Zveřejněné fotografie Facebook smazal, opakované zveřejnění vedlo k zákazu přispívat na Facebook.

Je dobré připomenout, že Facebook se o „nevhodných“ fotografiích dozvídá od vašich „přátel“. Celý tento systém cenzury a omezování je založený na bonzování. Navíc v záplavě různorodých zákazů, se zpravidla pouze dozvíte, že jste „cosi porušili“. A jste bez šance zjistit co vlastně, stejně jako nemáte šanci se jakkoliv odvolat. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).