Hlavní navigace

Vědci z CERNu žádají o pomoc, snaží se objevit první webovou stránku

11. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První web spatřil světlo světa o prázdninách roku 1991. Lidé z CERNu mají ale k dispozici pouze verzi z roku 1992. Pustili se tedy do pátrání po té původní s originálním kódováním.

První webová stránka, kterou spustil 6. srpna 1991 jeden z otců World Wide Webu Tim Bernes-Lee, byla znovu zprovozněna na její původní URL koncem dubna. Stalo se tak v rámci dvacátého výročí podepsání dokumentu, kterým se Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) vzdala veškerých duševních práv k základnímu webovému serveru, klientovi pro prohlížení webových stránek, ale také knihovně kódů pro tvorbu webových serverů a klientů a rozhodla tak, že web bude zdarma pro všechny.


Autor: CERN

Nicnémě web, který se od konce dubna nachází na původní URL není úplně totožný s tím, který spatřil světlo světa jako první webová stránka 6. srpna 1991. Pracovníci CERNu totiž byli schopni obnovit web pouze v podobě, jakou měl někdy v průběhu roku 1992.

Dan Noyes, který spravuje současný web CERNu a současně dohlíží na projekt rekonstrukce první webové stránky už připustil, že se možná nikdy nepodaří obnovit web v podobě, v jaké byl v roce 1991 spuštěn.

Nedávno sice svitla naděje, když se přihlásil Paul Jones, profesor na University of North Carolina-Chapel Hill. Tim Bernes-Lee se s ním potkal na jedné konferenci ve Spojených státech v roce 1991. Tehdy se s ním podělil o první webovou stránku a Jones ji následně přesouval ze serveru na server. Verze, kterou Bernes-Lee s Jonesem sdílel, je tak dostupná na Internetu i dnes.

Nicméně lidem z CERNu jde o to získat první webovou stránku i s originálním kódováním. Původní verze, kterou Jones získal v roce 1991, je zřejmě v jeho starém počítači NeXT. Ten je ale zaheslovaný a Jones si heslo už po letech nepamatuje. Forenzní počítačoví specialisté se nyní snaží data z počítače získat. Noyes se ale domnívá, že ani Jones ve skutečnosti nedisponuje úplně první verzí stránky.

Zdroj: Fox News

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).