Hlavní navigace

Vědci z CERNu žádají o pomoc, snaží se objevit první webovou stránku

11. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První web spatřil světlo světa o prázdninách roku 1991. Lidé z CERNu mají ale k dispozici pouze verzi z roku 1992. Pustili se tedy do pátrání po té původní s originálním kódováním.

První webová stránka, kterou spustil 6. srpna 1991 jeden z otců World Wide Webu Tim Bernes-Lee, byla znovu zprovozněna na její původní URL koncem dubna. Stalo se tak v rámci dvacátého výročí podepsání dokumentu, kterým se Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) vzdala veškerých duševních práv k základnímu webovému serveru, klientovi pro prohlížení webových stránek, ale také knihovně kódů pro tvorbu webových serverů a klientů a rozhodla tak, že web bude zdarma pro všechny.


Autor: CERN

Nicnémě web, který se od konce dubna nachází na původní URL není úplně totožný s tím, který spatřil světlo světa jako první webová stránka 6. srpna 1991. Pracovníci CERNu totiž byli schopni obnovit web pouze v podobě, jakou měl někdy v průběhu roku 1992.

Dan Noyes, který spravuje současný web CERNu a současně dohlíží na projekt rekonstrukce první webové stránky už připustil, že se možná nikdy nepodaří obnovit web v podobě, v jaké byl v roce 1991 spuštěn.

Nedávno sice svitla naděje, když se přihlásil Paul Jones, profesor na University of North Carolina-Chapel Hill. Tim Bernes-Lee se s ním potkal na jedné konferenci ve Spojených státech v roce 1991. Tehdy se s ním podělil o první webovou stránku a Jones ji následně přesouval ze serveru na server. Verze, kterou Bernes-Lee s Jonesem sdílel, je tak dostupná na Internetu i dnes.

ICTZ_2022_EARLY

Nicméně lidem z CERNu jde o to získat první webovou stránku i s originálním kódováním. Původní verze, kterou Jones získal v roce 1991, je zřejmě v jeho starém počítači NeXT. Ten je ale zaheslovaný a Jones si heslo už po letech nepamatuje. Forenzní počítačoví specialisté se nyní snaží data z počítače získat. Noyes se ale domnívá, že ani Jones ve skutečnosti nedisponuje úplně první verzí stránky.

Zdroj: Fox News

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.