Hlavní navigace

Vědci z MIT slyší přes sklo, co si říkáte. Stačí jim k tomu kamera a chipsy

5. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zní to jako sci-fi, ale vědci z MIT vyvinuli algoritmus, který jim umožní rekonstruovat zvuk na základě vibrací předmětů natočených na videokameru.

Na Massachusettském technologickém institutu (MIT) se podařilo přijít na algoritmus, který dokáže zrekonstruovat zvuk pomocí záběrů nepatrných, a pro lidské oko nepostřehnutelných vibrací předmětů. 

Vědci vycházeli z toho, že když zvuk narazí na nějaký předmět, rozechvěje ho. Rozhodli se proto zachytit toto chvění na kameru a pomocí speciálního algoritmu ho převést zpět na zvuk.

Výsledky jsou překvapivě dobré. Při pokusu, kdy pomocí kamery s vysokou snímkovací frekvencí (až 6 tisíc fps) natočili přes zvukotěsné sklo pytlík s chipsy na vzdálenost větší než čtyři metry, sice není rekonstruovaná zvuková stopa krystalicky čistá, ale rozluštit, co osoba za sklem říkala, jde.

CIF23

Ačkoli nejlepších výsledků bylo dosaženo při použití kamer s vysokou snímkovací frekvencí, rekonstruovat zvuk se podařilo i ze záběrů pořízených kamerami se snímkovací frekvencí 60 fps. Vědci z nich byli schopni zjistit kolik lidí v místnosti mluvilo nebo určit jejich pohlaví.

Zdroj: MIT News

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).