Hlavní navigace

Velká Británie se v úterý definitivně rozloučila s analogovou televizí

25. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První přenos analogového televizního signálu v tehdejším „systému A“ proběhl ve Velké Británii už v roce 1936. Království se tak rozloučilo s původní distribucí signálu v podstatě po 76 letech.

Přesto, že už je Velká Británie pokrytá dlouhá léta signálem digitální pozemní televize, a dokonce se v ní vysílá „na ostro“ i v moderním standardu DVB-T2 (služba FreeView), v některých oblastech byl stále ještě šířen i původní analogový signál. Od středy už to neplatí. Velká Británie si 23. říjen 2012 zapíše jako významný milník digitalizace do své historie. Tuto skutečnost pochopitelně nemohla opomenout všechna britská média. Například server UK Free TV přinesl celou jeho historii.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Londýn včera vypnul ve velkém stylu analogovou pozemní televizi

První televizní signál v „systému A“ přenesený britskou BBC byl vysílán již v roce 1936, tedy tři roky před začátkem II. světové války. Společnost IBA services použila technologii Marconi-EMI v roce 1955. Obě služby byly vysílány v tehdejším pásmu VHF (například v Německu se v současné době používá pro digitální rozhlas DAB) a obsahovaly 377 aktivních řádků a okolo 156 pixelů (0,15 megapixelů). Signál musel tehdy „uběhnout“ poměrně velkou vzdálenost. BBC disponovala pouze 70 vysílači.

ČTĚTE TAKÉ: BBC nabídne z londýnské olympiády 24 živých HD streamů

Další velký milník přišel v 60. letech 20. století, kdy se ve Spojených státech začala využívat technologie barevného vysílání NTSC. Ve Velké Británii bylo rozhodnuto o tom, že vy se šíření signálu mohlo posunout do jiné technologie označované jako PAL (využívala se i v Česku a na Slovensku, pozn. red.). Kromě výhody barevného obrazu přinášel PAL také možnost vyššího počtu řádků (tehdy pouze 625). Systém byl navržen tak, aby ho mohli použít i diváci s černobílými televizory.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: DVB-T2 má problém s kmitočty, financováním a protinázory. A co trh s přijímači?

Prvním programem vysílaným v této podobě byla stanice BBC Two, která odstartovala 20. dubna 1964 (tehdy ještě černobíle), v barvě pak od července 1967. Souběžné vysílání v původním a novém systému trvalo poměrně dlouho, až do poloviny 80. let minulého století. Později přišlo na řadu vysílání v pásmu UHF, ve kterém se původně počítalo s maximálně pěti televizními kanály. Mezitím přišel na řadu start dalších stanic – S4C ve Walesu a Channel 4 (rok 1982). Channel 5 zahájil vysílání až v roce 1997.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.