Hlavní navigace

Velkoobchodní ceny roamingu mají klesnout. Nejvíc u dat

Autor: Isifa
David Slížek

Evropská komise představila svůj návrh nových stropů pro velkoobchodní ceny za roaming. Povede se o ně ale ještě velký boj.

Roaming má v Evropě „skončit“ k 15. červnu 2017. Jak jsme už několikrát psali, dotyčný „konec“ má velký háček v podobě „fair use policy“, která stanoví maximální příděl minut/SMS/dat, která bude možné bez roamingových příplatků používat – podrobněji viz Europarlament posvětil „konec“ roamingu a ořezanou síťovou neutralitu.

Ještě před „koncem roamingu“, což je v podstatě úprava cen pro koncové zákazníky, ale Evropská komise představila svůj návrh na úpravu velkoobchodních cen, které si mezi sebou za „cizí účastníky ve své síti“ účtují operátoři.

Komise ve svém návrhu dodatku k nařízení číslo 531/2012 stanovuje nové stropy velkoobchodních roamingových poplatků na 4 centy za minutu hlasového hovoru, 1 cent za SMS a 0,85 centu za 1 MB dat.

Současné stropy jsou přitom 5 centů za minutu hovoru, 2 centy za SMS a 5 centů za MB dat. Na první pohled je tedy vidět, že se nové ceny od těch stávajících příliš neliší – s výjimkou většího poklesu ceny u dat.

Dobré nastavení velkoobchodních cen je důležité, protože na jedné straně bude EU od června 2017 po operátorech vyžadovat, aby „zrušili“ roamingové poplatky, ale na druhé straně jim musí ponechat dost peněz, aby pokryli své náklady na roaming a nemuseli je promítat do svých domácích cen.

Pokud by velkoobchodní ceny zůstaly na současné úrovni, znamenalo by to po „konci roamingu“ problémy pro asi 20 % evropských operátorů, zdůvodňuje Komise změnu ve své důvodové analýze (PDF – anglicky).

Marcom

Návrh ještě musí schválit Evropský parlament a Rada Evropské unie (tedy zástupci jednotlivých členských států) a dají se kolem něj čekat velké lobbistické tlaky.

A Komisi čeká ještě jedna důležitá věc, která zásadně ovlivní podobu „konce roamingu“: musí určit konkrétní podobu zmíněné fair use policy (tedy jak velké množství minut/SMS/dat budou lidé moci využít bez příplatků). Rozhodnutí má padnout do prosince 2016.

Našli jste v článku chybu?
17. 6. 2016 11:26

6xx je z Lumií lowend, co je pak střední třída? 950 XL?

Jak poznáte, že je WM10 mrtvá platforma?

16. 6. 2016 18:53
Trautenberk (neregistrovaný)

Ceny pro koncove spotrebitele by mely zmizet k 15.cervnu 2017, ale princip fungovani roamingu se mezi operatory nemeni. Tudiz velkoobchodni ceny budou cca tak, jak navrhuje Komise. Navic se uplatni tzv FUP, ktery bude omezovat zneuzivani ve forme permanentniho roamingu.

Lepsi neregulovat. Vemte si, kolik papiru bylo popsano, kolikrat se sesel parlament, rada, Komise a vysledkem je, ze evropane muzou volat levneji, kdyz jedou 2 krat za rok do zahranici (zjednodusene).