Hlavní navigace

Velkoobchodní ceny roamingu mají klesnout. Nejvíc u dat

16. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Evropská komise představila svůj návrh nových stropů pro velkoobchodní ceny za roaming. Povede se o ně ale ještě velký boj.

Roaming má v Evropě „skončit“ k 15. červnu 2017. Jak jsme už několikrát psali, dotyčný „konec“ má velký háček v podobě „fair use policy“, která stanoví maximální příděl minut/SMS/dat, která bude možné bez roamingových příplatků používat – podrobněji viz Europarlament posvětil „konec“ roamingu a ořezanou síťovou neutralitu.

Ještě před „koncem roamingu“, což je v podstatě úprava cen pro koncové zákazníky, ale Evropská komise představila svůj návrh na úpravu velkoobchodních cen, které si mezi sebou za „cizí účastníky ve své síti“ účtují operátoři.

Komise ve svém návrhu dodatku k nařízení číslo 531/2012 stanovuje nové stropy velkoobchodních roamingových poplatků na 4 centy za minutu hlasového hovoru, 1 cent za SMS a 0,85 centu za 1 MB dat.

Současné stropy jsou přitom 5 centů za minutu hovoru, 2 centy za SMS a 5 centů za MB dat. Na první pohled je tedy vidět, že se nové ceny od těch stávajících příliš neliší – s výjimkou většího poklesu ceny u dat.

Dobré nastavení velkoobchodních cen je důležité, protože na jedné straně bude EU od června 2017 po operátorech vyžadovat, aby „zrušili“ roamingové poplatky, ale na druhé straně jim musí ponechat dost peněz, aby pokryli své náklady na roaming a nemuseli je promítat do svých domácích cen.

Pokud by velkoobchodní ceny zůstaly na současné úrovni, znamenalo by to po „konci roamingu“ problémy pro asi 20 % evropských operátorů, zdůvodňuje Komise změnu ve své důvodové analýze (PDF – anglicky).

ebf - tip do článku - debata

Návrh ještě musí schválit Evropský parlament a Rada Evropské unie (tedy zástupci jednotlivých členských států) a dají se kolem něj čekat velké lobbistické tlaky.

A Komisi čeká ještě jedna důležitá věc, která zásadně ovlivní podobu „konce roamingu“: musí určit konkrétní podobu zmíněné fair use policy (tedy jak velké množství minut/SMS/dat budou lidé moci využít bez příplatků). Rozhodnutí má padnout do prosince 2016.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).