Hlavní navigace

V Británii vedou roamingovou revoluci virtuálové. U nás nikdo

28. 4. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Od 30. dubna začínají platit nové ceny volání a datování z ciziny. A příští rok by měl boj za levnější roaming definitivně skončit. Je tu však pár ale.

Roaming. Mantra bývalé eurokomisařky Viviane Redingové. Snaha unijních úředníků má nakonec po letech svůj cíl na dosah. Roaming, jak ho znají ti, kteří prošli kompletní tuzemskou mobilní érou, by měl do roka a pár měsíců skončit. A možná i dříve. Model bez roamingových příplatků už spustil třeba britský Tesco Mobile

Kromě něj ukazuje, jak by to mohlo vypadat, také britský operátor Three. Tesco jako ochutnávku zrušilo evropský roaming od května do září. „Chceme našim zákazníkům dopřát pohodové léto už letos. Proč čekat na příští rok, kdy se zruší roaming definitivně,“ komentoval rozjezd nové nabídky marketingový šéf firmy Simon Groves.

V ostrovním království se tak iniciativy chopili především virtuální operátoři. U nás se zatím nic podobně kreativního neobjevilo. 

Třicátého dubna ale přechází evropský telekomunikační svět do nového modelu roamingu. Do poslední fáze před koncem vyšších cen za volání z ciziny. Až do poloviny června příštího roku se bude cena roamingu odvíjet od domácích cen volání, podle tarifu zákazníka a regulovaného příplatku.

To tu ještě nebylo. Respektive bylo, ale obráceně. T-Mobile před deseti lety přišel s balíčkem Cestovatel, s nímž po zaplacení třicetikorunového propojovacího poplatku vyšla jedna minuta hovoru na pětikorunu. A navíc fungoval i v Chorvatsku, na které se eurotarify nevztahovaly. 

Přesto regulace výsledky přinesla. Zatímco třeba před deseti lety nabízel Eurotel v „revolučním roamingovém tarifu“ volání z Evropy za 17,73 korun za minutu, od této neděle se jeho nástupce O2 dostane maximálně na pět korun a deset haléřů.

Každý svoji cenu

Ústup od cenových stropů, které Komise průběžně každý rok snižovala, může přinést levnější volání. “Zákazníci operátora budou v zemích EU účtováni stejně jako při spotřebě služeb v České republice, tj. základní cenou v tarifu (u volání a SMS jako na čísla mimo značku T-Mobile). Navíc se jim ale připočte příplatek za každou odchozí i příchozí minutu, odeslanou SMS a spotřebovaný, tedy stažený, nebo odeslaný megabajt,“ popisuje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová

V důsledku už ale ceny roamingových služeb u operátora nebudou moci být jednotné, jako jsou víceméně dnes, ale budou se lišit podle tarifu. Už dnes je to vidět třeba na ceníku Sazkamobilu, který upravil ceny roamingu už k prvnímu dubnu.

Velkou roli hrají neomezené tarify, na které přešla drtivá většina zákazníků. „Cena volání u neomezených tarifů do všech sítí bude v zemích Evropské unie 1,66 korun za minutu, stejnou cenu bude stát 1 MB a odeslání SMS vyjde na 0,67 korun,“ vysvětluje mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. V podstatě tak zákazníci zaplatí operátorům navíc jen regulační příplatky.

V případě běžných tarifů se bude k minutové sazbě připočítávat příplatek, ale s tím, že i tady jsou stanoveny maximální stropy. 

Rozhodne průměrný kurz eura

Maximální výši příplatků nedávno zveřejnil ČTÚ. Vzhledem k tomu, že se v Česku neplatí eurem, je nutné vyřešit metodiku přepočtu evropské regulace na koruny. Aktuální výše příplatku je dnes počítána z průměru kurzu z roku 2015, a ten výpočet platí od 30.4.2016 do 30.6.2016.

Pak by mělo dojít k další změně. Příplatky se přepočítají podle nových průměrných kurzů z roku 2016. Dá se očekávat, že vzhledem k aktivitě tuzemské centrální banky by zatím k žádné zásadní změně dojít nemělo. 

Aktuální výše roamingových příplatků (od 30. dubna 2016, včetně DPH, zdroj: ČTÚ)
Minuta odchozího hovoru Minuta příchozího hovoru Odeslaná SMS Spotřebovaný megabajt dat
Příplatek včetně DPH 1,65 korun 0,37 korun 0,65 korun 1,65 korun
Cenové stropy 6,31 korun Vnitrostátní cena plus 0,37 korun 2 koruny 6,64 korun

Všichni tři velcí operátoři si k novým ceníkům připravili i nové marketingové názvy. T-Mobile používá EU Roaming, Vodafone má Evropu jako na dlani, respektive World roaming, a O2 představilo tarif pro volání po EU s podobně matoucím názvem jako Vodafone - Svět Basic.

Službu zákazníkům aktivují operátoři víceméně automaticky. “EU Roaming nastaví T-Mobile nejpozději k třicátému dubnu tarifním zákazníkům a zákazníkům s předplacenou kartou. Živnostníkům a firemním klientům s individuální smlouvou nové účtování podle základní ceny tarifu zapne na vyžádání,” dodává Kemrová. 

Podobně to bude i u konkurence, která vedle regulovaného tarifu nabízí svou alternativu. „Dál zůstává Volání bez hranic jako volitelný tarif, ale končí Eurotarif, který nahrazuje Svět Basic. Ten bude automaticky nastavený u všech nových zákazníků,“ říká Lucie Pecháčková z O2 s tím, že budou propagovat hlavně vlastní tarif Volání bez hranic, ke kterému marketéři z pražské Brumlovky přilepili navíc cestovní pojištění na léto zdarma.

Vodafone zkouší roamingový tarif na jeden den. „U neomezených Red LTE tarifů a Smart tarifů (aktuální tarify) doporučujeme zákazníkům Roaming na den za 69 korun, kdy pak volají a textují za stejné ceny jako doma s tím, že mají v ceně 100 MB dat,“ vysvětluje mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Data, nová dojná kráva

Zatímco dříve rýžovali operátoři především na volání a textových zprávách z ciziny, teď tuto roli přebírají data. Počet datových uživatelů, stejně jako spotřeba dat v roamingu, loni podle statistik T-Mobilu stoupl o 80 procent. Nejvíce se datovalo v Německu, Chorvatsku a na Slovensku.

Podle dat Sdružení evropských regulátorů (BEREC) nejvíc v cizině datují Švédi, Slovinci a Holanďané, kteří v průměru prosurfují víc než sto megabajtů za půl roku. Proti nim jsou ale Portugalci, Bulhaři a obyvatelé Kypru, kteří si vystačí za stejnou dobu s méně než patnácti megabajty. Evropský průměr se podle statistik ustálil na 48,9 megabajtech. Nutno dodat, že jde o data z roku 2014. 


Zdroj: BEREC

Padesátimegabajtový limit nabízí operátoři u svých jednodenních balíčků. Za jednodenní balík dat si Vodafone účtuje 69 korun. T-Mobile konkuruje s o dvacet korun levnější čtyřicetimegabajtovou nabídkou.

Už trochu použitelnější jsou 300megabajtové datové balíky. Za alespoň chvilku bezstarostného surfování za hranicemi republiky, ale v rámci Evropy, chce O2 399 korun, stejně jako Vodafone. Na rozdíl od Vodafonu nabízí starší operátoři širší paletu datových roamingových tarifů. 

Roamingové datové balíčky O2
Evropa S 125 MB 199 korun
Evropa M 300 MB 399 korun
Evropa L 500 MB 999 korun

T-Mobile minulý týden představil nové datové balíčky a za 399 korun umožní chytrým telefonům českých turistů stáhnout 500 megabajtů. Vedle toho samozřejmě platí stále příplatkový model – pokud si zákazník nevybere žádný speciální balík, zaplatí za jeden stažený megabajt 1,65 korun. A to jen v případě, že má u svého tarifu nějaká data zdarma. Jinak je strop nastaven na 6,64 za megabajt. 

Roamingové datové balíčky T-Mobile
Tarif Cena 
Internet v zahraničí na den 40 MB 49 korun
Internet v zahraničí 200 MB 199 korun
Internet v zahraničí 500 MB 399 korun

Skončí roaming opravdu?

Současné ceny ale budou platit jen v přechodném období, které potrvá do června 2017. Pak by měly roamingové příplatky zmizet a nastoupí model “roam like at home”. To by mělo znamenat faktické zrušení roamingu. 

ICTZ23

Jenže ďábel je, jako obvykle, skrytý v detailu. Operátoři si totiž prolobovali tzv. fair use policy (FUP), která je má ochránit před tím, aby zákazníci roaming zneužívali. Pokud tedy uživatel při cestách do zahraničí překročí limit spočívající v určitém množství minut, SMS či dat, bude mu operátor moci roamingové příplatky naúčtovat.

Místo konce roamingu tedy nastoupí spíše jistá “roamingová almužna”. Dosud přitom není jisté, jak velký objem služeb bude ve FUP započítán. Tématu se na Lupě před odchodem do Rady ČTÚ podrobně věnoval Jiří Peterka.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.