Hlavní navigace

Velký pátek: Za několik hodin 70 tisíc žádostí o doménu

7. 2. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V pátek vypukla doménová řež, když byly v 6 hodin ráno k nové registraci uvolněny domény, které jejich původní majitelé nezaplatili. Příjimací server EUnetu byl okamžitě přetížen, o čemž jsme psali již v pátek. EUnet k tomuto problému vydal tiskovou zprávu, ve které uvádí některá velmi zajímavá čísla.

Registrační systém provozovaný dodavatelem technického řešení – společností KPNQwest-Eunet Czechia – evidoval několik hodin po uvolnění registrací přibližně 70 tisíc nových žádostí o domény, což je téměř tolik, kolik jich bylo zaregistrováno od počátků českého Internetu za posledních 6 let.

Registrační mechanismy pracují podle očekávání a vyrovnávají se z přívalem registracechtivých uživatelů Internetu. Za prvních deset minut (v 6.10 h) bylo vyřízeno 334 registrací, což je více, než kolik činí průměrná denní dávka ve dnech, kdy je o registrace největší zájem. Do stroje neustále docházejí maily 30–50 otevřenými kanály. Systém zpracovává žádosti včetně všech administrativních kontrol a vyrozumění rychlostí cca 7–15 požadavků za minutu. Rychlost závisí na tom, zda je doména volná nebo jde jen o rychlé oznámení zamítnutí žádosti z důvodu již existující registrace.

Každých deset minut systém odebírá došlou poštu a zásilky označuje časovou známkou podle pořadí doručení. Registrační automat po dokončení předchozí dávky registrací a zaktualizování stavu na serveru www.nic.cz znovu vezme veškerou do té chvíle odebranou a orazítkovanou poštu a zahájí její zpracování. Délka cyklu závisí na objemu dávky (v první dnešní dávce bylo 334 požadavků, ve druhé 1 000 a ve třetí přes 2 500 požadavků).

Poštu zpracovává dvojice mailových serverů, samostatný server pro příchozí poštu a jeden pro veškerou odchozí poštu. Servery byly dimenzovány podobně jako servery, které obsluhují poštu pro celé sítě, jako například síť EUnetu. Na provoz poštovních serverů po celou kritickou dobu dohlížela lidská obsluha.

ICTZ_2022_EARLY

Před rozběhem systému v 6.00 h byly mailové fronty vyčištěny, takže byly přijaty jen registrace došlé od 6.00 h. V souladu se zadáním NIC nebyla žádná řádně doručená registrace po 6.00 h systémy registratury odmítnuta. Při zachování současného tempa růstu požadavků by celá fronta žádostí měla být zpracována ještě během víkendu. V pondělí by měl být běh registrace opět normální a měla by být jasná konečná čísla o definitivní hladině množství registrovaných domén v ČR pro začátek roku 2000 a o kolik ze zrušených 7 408 domén byl mezi téměř sto tisíci požadavky skutečně zájem.


Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.