Hlavní navigace

Veřejnoprávní televize ARD a ZDF nebudou omezovat satelitní vysílání do Evropy

20. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro ARD a ZDF je požadavek na šifrování satelitní distribuce nepřijatelný a tento krok by odporoval taktéž evropskému právnímu systému.

Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF nebudou ani v budoucnu omezovat svou satelitní distribuci, která má povahu nekódovaného vysílání prostřednictvím družice Astra (pozice 19,2 stupně východně) a částečně i Hotbird (13 stupňů východně). Instituce to uvedly ve společném stanovisku, které zveřejnily v pátek, a to ve chvíli, kdy se jim nepodařilo získat vysílací práva pro živé přenosy z katarského mistrovství světa v házené, jež se koná od 15 ledna do 1. února. Tlak držitelů atraktivních sportů je logický, nicméně německá veřejnoprávní média mají v dané věci jasný postoj. Obě instituce šíří na satelitu stanice ve standardní i HD kvalitě.

MM_SS3

ČTĚTE TAKÉ: Chystaný kanál ARD a ZDF pro mladé diváky přinesl velké překvapení

Pro ARD a ZDF byl požadavek na úplné šifrování satelitní distribuce nepřijatelný, protože volně šířené nešifrované vysílání je v souladu se základními právy a odporovalo by evropskému právu souvisejícímu se snadným přístupem k informacím, uvedly ve společném stanovisku obě veřejnoprávní televize. Postoj držitele vysílacích práv ARD i ZDF velmi překvapil, protože doposud s nimi neměly instituce problém, a to ať už se jednalo o kteroukoliv sportovní disciplínu. Vysílací práva odmítla média i proto, že se o nich jednalo poměrně pozdě, a nebylo by tak možné zajistit požadovanou kvalitu živých přenosů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.