Hlavní navigace

Vesmírné nákupy Googlu nekončí. Půl miliardy dolarů utratil za satelity

12. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Až ke hvězdám chce Google dotáhnout internetové připojení. Po nákupu Titan Aerospace a jeho solárních stratodronů je tu další orbitální akvizice. Tentokrát za 500 milionů dolarů.

Napřed balóny, pak drony a teď satelity. Google prostě chce mít jistotu, že planetu pokryje Internetem celou. Skybox Imaging má už na orbitě první ze svých čtyřiadvaceti snímkovacích družic. Google by chtěl podle Wall Street Journal orbitální flotilu rozšířit až na 180 kousků. 

A satelity nemusí být využity jen pro pokrývání špatně dostupných míst. Původně totiž byly určeny ke snímkování planety ve vysokém rozlišení. To ocení především manažeři Google Maps. Možnosti jsou ale mnohem zajímavější. Podle WST je Skybox dnes, vyzbrojen jedním satelitem a svou analytikou, schopen třeba určit, jak se mění množství ropy v zásobnících v Ras Tanura v Saudské Arábii, podle aktivity v čínských továrnách Foxconnu zaregistrovat přípravy nového iPhone nebo sledovat množství přilétajících a odlétajících letadel na pekingském letišti. 

A to je jen začátek, který během pěti let stihla zprovoznit stovka vývojářů s investicí ve výši jedenadevadesát milionů dolarů. V následujících letech chce Google investovat do dalšího vývoje minimálně miliardu dolarů. Dotace je to štědrá, na celý satelitní projekt má totiž vyčleněny miliardy tři. 

Zatímco Mark Zuckerberg plánuje se svou iniciativou Internet.org pokrýt alespoň pět miliard lidí na světě, Google to rovnou dělá. Satelity tak jsou už třetí vrstvou budoucí sítě, která ve vzduchu začíná s balóny Loom s tím, že každý z nich by mohl pokrýt až čtyřicetikilometrový kruhový prostor. Google počítá se zapojením tisíců balónů. Druhou vrstvou budou stratosférické solární drony Titan Aerospace.

MM socky3

Facebook svůj stratosférický sen ale nevzdává. Už na konci března si za dvacet milionů dolarů pořídil jiný dronový startup – Ascenta, jehož letouny operují ve výšce až 16 kilometrů. S koupí Ascenty získal i speciální projekt s názvem Connectivity Labs.

Orbit a vesmír ale láká i další postavy ze Silicon Valley. Zakladatel PayPalu a automobilky Tesla Elon Musk už dvanáct let sní o cestách do vesmíru, a především o vybudování lidské kolonie na Marsu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.