Hlavní navigace

Vesmírní inženýři, tajemné lesy i velká říjnová revoluce. Podzimní menu na Prima Zoom

6. 11. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ke sto letům bolševické revoluce uvede dokumentární Prima Zoom dokument Ruská revoluce v barvě.

Podzimní Prima Zoom nabídne dokumenty věnované vesmíru, historii, floře i fauně, vojně, vědě a technice, záhadám i extrémním zážitkům.

13. 11. 22:00 – Vesmírní inženýři (1. díl)

Šestidílná mini série Vesmírní inženýři se ohlíží za poutavými životními příběhy výjimečných osobností, které díky vlastní genialitě, pevnému odhodlání a správným rozhodnutím pomohly uskutečnit nejdůležitější a nejpamátnější kosmické mise. Uvidíte rozhodující okamžiky na dlouhé cestě k úspěchu okořeněné archivními záběry a rozhovory se zasvěcenými experty. Mnoho z těchto příběhů budete znát, protože většina se dočkala zfilmování. Uznávaní odborníci na historii dobývání vesmíru připojili zasvěcený komentář, ve kterém uvádí informace do širší perspektivy. A dokonce nechybí ani zážitky samotných astronautů. Koneckonců to byli právě oni, kdo s důvěrou usedli do nejnovějších, přelomových vynálezů vesmírných inženýrů.

14. 11. 20:00 – Ruská revoluce v barvě (Svoboda a naděje)

Rok 2017 je stoletým výročím revoluce, která změnila svět. Podívejte se na dramatický příběh o tom, jak byla prakticky přes noc zničena celá společnost a nahrazena jedním z nejradikálnějších sociálních experimentů všech dob. Film Ruská revoluce v barvě se zaměřil na námořníky ze základny na ostrově Kronštadt, protože to byli právě oni, kdo se chopil revolučních myšlenek se zvlášť krvežíznivým nadšením. Demonstrace kvůli nedostatku chleba vedla k abdikaci ruského cara Mikuláše II. Lidé rychle zakládali samosprávu. Pak dorazil Lenin. S pomocí námořníků smetl prozatímní vládu a moc získali Bolševici. Když si námořníci konečně uvědomili, že se Lenin začíná chovat jako absolutní diktátor a nechává vyvraždit tisíce svých protivníků, volali po návratu politické svobody. Lenin na ně místo toho poslal Rudou armádu a přinutil tím námořníky bojovat proti svým bývalým soudruhům v rozhodující bitvě o budoucnost celého Ruska.

15. 11. 20:00 – Zázračné lesy

Stromy pokrývají čtyři miliardy hektarů povrchu naší planety. Zároveň vytvářejí jeden z nejakčnějších typů krajiny, který se v průběhu roku neustále mění. Lesy zasahují až daleko na sever, znají horká léta i chladné zimy a poskytují vítané útočiště mnoha různým zvířatům. Některá z nich vstoupí mezi stromy jedině během teplých letních měsíců, ale většina se drží v lese po celý rok. Jakkoli je zima tuhá, když sluneční paprsky dopadnou na první jarní výhonky a hustý les se probudí k životu, stojí to za to.

15. 11. 21:00 – Neprobádaná Amazonie

Hluboko v neprobádaných amazonských džunglích v Peru bojuje jeden mravenečník dvouprstý se spánkem. Samice kolibříka se mezitím snaží vychovat své mladé. Už brzy začnou sezónní lijáky a obyvatele pralesa čeká další těžká zkouška: musí se vyrovnat s velkými změnami prostředí, ve kterém žijí. Během několika miliónů let evoluce se mezi místními obyvateli vyvinuly bizarní vztahy. Vytvořili si neobvyklou strategii s cílem překonat i to nejhorší. Ale navzdory vší vynalézavosti nebyli ani zdaleka připraveni na dramatický příchod nového druhu. 

15. 11. 22:00 – Ross Kemp: Extrémní svět (Mongolsko)

Dokumentarista Ross Kemp, který získal prestižní britskou filmovou cenu BAFTA, se nebojí vyrazit vstříc riziku. Jeho cílem je odhalit lidská dramata odehrávající se v extrémním světě. V tomto seriálu se mu podařilo získat jedinečný přístup k lidem v Sýrii a Iráku, Mongolsku, na americko-mexické hranici, v Mosambiku i Kolumbii. Zaměřuje se na nejpalčivější problémy každé země. Aby odhalil jejich podstatu, sám se ocitá v dramatických, nebezpečných situacích. V Sýrii a Iráku se setkává s kurdskými jednotkami YPG a YPJ a odhaluje dopady války s teroristickou organizací Islámský stát. V Mongolsku sleduje snahu místních nacionalistů omezit narůstající vliv čínských byznysmenů. Na mexicko-americké hranici pokládá otázku, jestli zvýšená bezpečnostní opatření odradí tisícovku migrantů, kteří se snaží dostat každý den do USA. V Mosambiku vyšetřuje narůstající nelegální obchod se slonovinou a v Kolumbii se zaměřil na masovou produkci kokainu v nejchudších částech země. Ross Kemp: Extrémní svět je špičkově natočený seriál zaměřený na nejpalčivější témata naší doby. 

16. 11. 21:00 a 21:30 – Ruská vojenská technika (1. a 2. díl)

Seznamte se s moderními vojenskými vynálezy, pokročilými bojovými strategiemi, novými typy zbraní a hypermoderní výzbrojí, kterou používá jedině ruská armáda. Veřejnost se o nich dozvídá jenom málo. Ale inovace vyvíjené ruským zbrojním průmyslem mají tak neomezený potenciál, že vás ohromí. Připravte se na návštěvu skutečné střelnice, kde se testuje nová vojenská technika a kde to všechno uvidíte na vlastní oči.

17. 11. 20:00 – Na lovu s kladivounem

Tropické vody v okolí bahamského ostrova Bimini jsou lovištěm velkého, přesto prchavého dravce – žraloka kladivouna. Biolog dr. Craig O’Connell si po sedmi letech výzkumů zaměřených na lovecké smysly velkého bílého žraloka vybral nový úkol: prozkoumat a otestovat kladivouna takovým způsobem, jakým to ještě nikdy nikdo neudělal, a konečně odhalit, co ukrývá jeho legendární kladivo.

ebf - tip do článku - debata

18. 11. 21:00 – Smrtící instinkty (Krevní pouta)

Mají zvířata city? Cítí lásku nebo smutek? Co z toho je vrozený instinkt a co získaná dovednost? Co nutí zvířata všech velikostí shánět si potravu, zakládat rodinu a vychovávat mladé? To je jen několik prvních otázek, na které odpovídá seriál Smrtící instinkty. V každém dílu uvidíte mnoho různých druhů zvířat. Rozmnožují se, soupeří mezi sebou, rostou, zabíjí ve jménu přežití, nebo se naopak snaží uniknout nemilosrdné smrti, a jejich životy jsou přitom stejně dramatické a nabité emocemi jako naše. Smrtící instinkty nás zavedou na tenkou hranici mezi zdánlivě lidskou schopností volby a vrozeným instinktem.

19. 11. 21:00 – Lotyšská výprava s Guyem Martinem

Už dávno se ví, že Guy Martin má raději věci než lidi. Ale jeden člověk ho nepřestává fascinovat – jeho dědeček Walter. Moc se toho o něm neví – kromě toho, že jeho minulost je zahalená tajemstvím. A tak Guy vyráží do Lotyšska, kde se Walter narodil, aby zjistil pravdu o svých předcích. Ať už je jakákoliv, dobrá, nebo zlá! Guy kráčí po stopách svého dědečka, a přitom se setkává s nezapomenutelnými osobnostmi, odhaluje zajímavé příběhy a dozvídá se, co byl zač muž, o kterém toho dosud jen tak málo věděl. Na co přijde? A co na to asi řekne?

nové premiérové bloky

20.00–22.00

22.00–24.00

Pondělí

Cestovatelé a dobrodruzi

Tajemství Země a vesmíru

Úterý

Po stopách historie

Zvířata a my

Středa

Fascinující příroda

Drsný svět

Čtvrtek

Zaostřeno na války

Volání divočiny

Pátek

Úžasné oceány

Záhady a konspirace

Sobota

Úchvatná říše zvířat

Odkaz dávných civilizací

Neděle

Život naostro

Zázraky vědy a techniky

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).