Hlavní navigace

Průzkum: více než polovina oslovených americký uživatelů nezná phishing

24. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost ESET si nechala u agentury Competitive Edge Research & Communications vypracovat studii o postojích, představách a zkušenostech amerických uživatelů počítačů týkajících se internetové kriminality. Alarmujícím zjištěním je, že více než polovina respondentů neví o existenci phishingu. Podvodné vylákání zneužitelných osobních údajů pod falešnou záminkou je přitom na vzestupu. V tomto světle se tedy nelze divit, že se nedávno například objevil seznam přístupových údajů k tisícům e…

Společnost ESET si nechala u agentury Competitive Edge Research & Communications vypracovat studii o postojích, představách a zkušenostech amerických uživatelů počítačů týkajících se internetové kriminality. Alarmujícím zjištěním je, že více než polovina respondentů neví o existenci phishingu. Podvodné vylákání zneužitelných osobních údajů pod falešnou záminkou je přitom na vzestupu. V tomto světle se tedy nelze divit, že se nedávno například objevil seznam přístupových údajů k tisícům e-mailových schránek napříč předními freemailovými službami, u kterých je velmi pravděpodobné, že je podvodníci získali právě s využitím phishingu.

Agentura Competitive Edge Research & Communications měla také zkoumat, jak svou platformu po bezpečnostní stránce hodnotí uživatelé klasických PC a uživatelé preferující Mac. Podle odpovědí oslovených respondentů agentura zjistila, že 57 procent uživatelů počítačů Mac nepovažuje za nutné používat antivirový program. U těch uživatelů, kteří používají klasická PC, jde o 27 procent. To je ale rovněž číslo, které stojí za povšimnutí, protože počítač s Windows bez antiviru a s přístupem na Internet je v rukou laika prakticky časovanou bombou. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.