Hlavní navigace

Video On Line se odpoutalo od drátů

14. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pomalu, ale jistě, se rozšiřují řady poskytovatelů, kteří nabízejí připojení k Internetu vzduchem, zejména technologií BreezeNet. Nejnovějším přírůstkem je Video On Line, které nabízí bezdrátové připojení za poměrně zajímavých podmínek - pro sváteční i notorické Internetové jezdce.

Nejznámějším poskytovatelem bezdrátového připojení je nepochybně InWay, která s touto službou vyrukovala jako první a za poměrně příznivých podmínek; nabízí ji však jen v Praze. Naopak pouze v některých mimopražských uzlech tímto způsobem připojuje své zákazníky CESNET, který se však drží spíše o něco vyšší cenové hladiny, která spíše odpovídá klasickým pevným linkám.

Nabídka VOL je v určitém ohledu zcela nová. Nabízí totiž dva různé modely, které může zákazník zvolit – neomezený přístup o definované kapacitě linky a limitovaný přístup, v rámci něhož se platí za objem přenesených dat. Díky tomuto modelu může být nová služba výhodná jak pro nenasytné uživatele, tak pro zákazníky, kteří využívají Internet dejme tomu se střední intenzitou.

Na rozdíl od InWay nabízí VOL různé úrovně garantované přenosové rychlosti (InWay garantuje zpravidla 64 kb/s, ale v případě, že je v buňce k dispozici volná kapacita, rychlost neořezává). V této variantě nabízí na haléř stejnou cenu jako u standardních pevných linek – zákazníka to však i tak vyjde levněji, protože již nemusí platit žádné další poplatky SPT TELECOMu za vlastní spojení. Připojení 64 kb/s tak tímto způsobem vyjde na 21.000 korun a 128 kb/s 37.000 ko­run měsíčně.

V případě limitovaných variant VOL zřejmě vychází z nabídky InWay. U připojení 64 kb/s je základní cena stanovena na 5.000 měsíčně a zahrnuje 1 GB přenesených dat, každý další přijde na 4.000. Je však možné si zvolit i vyšší rychlost připojení a zákazníka to v podstatě vyjde skoro stejně draho, protože návdavkem dostane i vyšší limit, na který by jinak musel stejně doplácet. Například připojení rychlostí 256 kb/s stojí 12.000 Kč, ale zahrnuje 2 GB dat (při rychlosti 64 kb/s by stejný objem dat vyšel na 9.000). Kompletní informace o této službě u VOL si nakonec můžete prostudovat sami.

Osobně se domnívám, že pro „střední vrstvy“ Internetových uživatelů jsou tyto varianty připojení optimální volbou. Získají totiž rychlé připojení (takže jim to bude svištět) za nízký peníz – a pro většinu z nich je stanovený limit přijatelný a domnívám se, že ho nepřesáhnou.

Je sympatické, že nabídka bezdrátového připojení se rozšiřuje a vzadu stále cosi kutí i firma Eridan se sítí SnisNet – i odtud bychom se mohli brzy dočkat nějakých novinek.

Marek Antoš

cif-tip-téma-foto


Starší, související články:

* VOL nabízí zajímavý dárek
* VOL se přesouvá od Telecomu k Dattelu…
* Video On Line rychleji doma i ve světě

* Jak funguje City.Way od InWay
* CESNET nabízí bezdrátové připojení
* InWay přichází s novinkami

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.