Hlavní navigace

Videoflot v Chile přemáhá hydru a připravuje spuštění pro latinskoamerický trh

27. 12. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

David Spáčil z českého startupu Videoflot se rozhodl využít štědrého programu Start‑Up Chile a svůj projekt do něj přihlásil. Uspěl, a tak se vydal v doprovodu studentky Barbuchy dobývat Jižní Ameriku. Jaké jsou jejich postřehy a zážitky?

Odkdy a proč jste v Chile?

Do Chile jsme odletěli 22. října, protože náš projekt Videoflot.com (tržiště a platforma pro videotvůrce) byl vybrán do programu Start‑Up Chile. Z našeho týmu jsme tu zatím dva, já (David Spáčil, alias ‚Havran‘) jako zakladatel (to je nutná podmínka přijetí) a studentka žurnalistiky Bára neboli Barbucha (ta má taky na svědomí náš blog).

Měli bychom tu být 24 týdnů. Jak jsme zjistili, ta lhůta běží až od podepsání smlouvy se státní organizací CORFO. A vzhledem k tomu, že v našem případě došlo vinou administrativních průtahů k podepsání až šest týdnů po příletu, budeme tu rozhodně déle než původně plánovaného půl roku.

Jaké jste měli první dojmy po příjezdu? Jak z Chile, tak ze startupového programu…

Přelet And

Přelet And

Havran: Už pohled z letadla při přeletu And nám sebral dech. Chile je pro Evropana samozřejmě exotika. Přiletíte z Evropy, kde začíná zima, do krajiny poseté palmami a kaktusy; po zemi běhají tarantule velikosti kávového podšálku.

Další věc, které si nelze nepovšimnout, je neuvěřitelně pomalý pohyb Chilanů. Mám teorii, že při chůzi porušují fyzikální zákony, protože se ve vzduchu na chvíli zastaví a na sekundu levitují, než zase dostoupnou na zem.

Co se týče startupového programu, organizátoři jsou neskutečně vstřícní, a tím se jim daří aspoň částečně mírnit frustraci z administrativního kolotoče číhajícího zde na startupisty.

Bylo po příjezdu něco jinak, než jak se píše nebo jak jste očekávali?

Tarantule

Tarantule

Havran: Bez „drobných potíží“ se v jižní Americe neobejde nic. Jsou zastoupeny především ďábelskou byrokratickou mašinerií, kterou se člověk musí zpočátku prokousat, aby získal všechny dokumenty nezbytné pro další úspěšné fungování v Chile. Nejste‑li rodilý úřednický talent, ale třeba zmatený kreativec nehovořící španělsky, jako já, pak je to opravdu tvrdý souboj.

Barbucha: Zmínila bych ještě jednu „drobnější obtíž“, která nás potkala. Ve stejnou dobu totiž do Santiaga přiletělo sto projektů z celého světa a všichni se snažili najít bydlení v dostupné vzdálenosti od budovy Start‑Up Chile (což je v šestimilionovém městě pochopitelné). Že my jsme zpočátku měli bydlení zajištěné přes couchsurfing, propásli jsme svou chvíli, a po dvou týdnech byly všechny volné byty k pronájmu v okolí zabrané. Což mělo za následek, že jsme skoro dva měsíce bydleli v podstatě po gaučích u přátel, než jsme se nastěhovali do vlastního. Což je možná v rámci Start‑Up Chile rekord. :)

Co je hlavní náplní vašeho pobytu v Chile?

Pracoviště v budově CMI

Pracoviště v budově CMI

Barbucha: Snažíme se intenzivně pracovat na projektu, abychom mohli spustit celosvětovou verzi a zaměřit se teď především na Jižní Ameriku, dokud jsme tady. Většinu času trávíme v coworkingovém pracovním prostoru Starup‑Up Chile, pokud tedy právě nejsme naprosto ztraceni na úřadech, kde nikdo nemluví anglicky (a to ani na mezinárodní policii).

Na pracovišti se můžeme setkávat s ostatními týmy, mít pracovní setkání, nebo prostě makat na projektech, a občas se pořádají různé semináře a prezentace. Vyskytovat se zde se vyplatí nejen kvůli inspirativnímu prostředí a rychlému internetu, ale i proto, že zde máme zdarma přístup ke kávě, dvakrát denně k čerstvě upečeným croissantům, a na seminářích se dokonce občas objeví i pivo, víno a tousty. A to je docela dobrá motivace. :)

Havran: Seminářů a mentoringu tu není až takové množství jako třeba v brněnském StarCube. Start‑Up Chile totiž není typický akcelerátor nebo inkubátor, ale specifický program chilské vlády na přilákání nadějných startupů do Chile. Nicméně když už nějaký seminář je, stojí to za to.

Jací lidé přijíždějí do Start‑Up Chile?

Barbucha: To se nedá zobecnit. Sjeli se sem lidé z 37 zemí světa a míchá se tu spousta rozdílných kultur a pracovních profesí. Ale všichni jsou motivovaní věnovat se svým projektům a ochotní předávat zkušenosti a znalosti ve své oblasti ostatním z programu, takže se snažíme vzájemně si pomáhat a radit, protože každý je odborníkem na něco jiného.

Potkali jste se tam s nějakými jinými Čechy nebo Slováky? A co jiní Středoevropané?

Havran: Celkem záhy po příletu jsme se objevili na pravidelném půlročním setkání české a slovenské komunity v Santiagu. Nakonec jsme se nejvíc sblížili, jak jinak, se dvěma Češkami, které tu už delší dobu žijí a zhruba před rokem si založily malý soukromý pivovar a ručně vaří pravé české pivo. Jinak ve Start‑Up Chile v této sezóně žádní další Češi nejsou, ale vyskytuje se tu několik Poláků.

Co se Videoflotu zatím podařilo v Chile dokázat, a co zamýšlíte do konce pobytu ještě stihnout?

Havran: Kromě několika vyhraných soubojů s administrativní hydrou se nám zatím podařilo dokončit úspěšně lokalizaci webu do španělštiny, doladění funkčnosti nutné ke globálnímu, ale lokačně zaměřenému provozu a navázání kontaktů s místní filmařskou komunitou. Poptávka po tvorbě online videa, 3D animací, virálů a podobného roste v Jižní Americe vůbec nejvíc ze všech regionů, takže tu máme práce až nad hlavu. Nicméně zatím jsme odložili oficiální spuštění a promo s tím souvisící, protože v Chile teď začaly prázdniny a všichni Chilané houfně mizí z města a od počítačů. Po prázdninách nás tedy čeká spuštění Videoflotu nejen pro Chile, ale i pro další vybrané země latinské Ameriky (především pro Argentinu, Mexiko a Brazílii) a s tím souvisící PR a marketingové aktivity.

Doporučili byste někomu uvažovat o přihlášce do Start‑Up Chile?

Havran: Start‑Up Chile určitě stojí za to z řady důvodů. Pro většinu startupů jsou nejdůležitější tři následující — zdroj financí, zkušenosti ze startupové scény v zahraničí a možnost nastartovat svůj projekt na latinskoamerickém trhu. Význam to naopak nemá pro menší projekty, které nemají globální ambice.

Máte čas také poznávat Chile?

Ráno v Cajón del Maipo

Ráno v Cajón del Maipo

Havran: Občas zarelaxovat je nutnost. Zatím jsme absolvovali spíš kratší víkendové výlety po okolí — Cajón del Maipo (oblíbený revír lovců UFO ve stínu obřího činného vulkánu), úžasné pobřežní městečko Valparaíso, kde jsme couchsurfovali u nefalšovaných hippies, noční trekking… Chile je podle všeho i na poměry jižní Ameriky zvláštní. S délkou přes 4000 km se táhne od pouště Atacama na severu po větrem ošlehanou Ohňovou zemi na jihu. Největší zážitky ovšem našince čekají při dennodenním běžném kontaktu s Chilany. Například nákup kafe zachycený nabroušeným novinářským brkem Barbuchy…

Barbucha: Obchodní dům na Los Dominicos. Malý pultový prodej dortů, zákusků a podle obřího kávomatu v rohu i kávy. Prodavačka je typická „oliva“, jak Chilany nazval náš známý (malá, kulatá a černá). Máme asi čtvrt hodiny do schůzky, kterou máme před budovou, a chceme si koupit kafe s sebou:

My: Por favor, uno café.
Obsluha: Café? (Vypadá překvapeně)
My: Sí.
Obsluha: Qué? (ukazuje na nabídku kávomatu)
My: Laté. (nabídka č. 2 na kávomatu)
Obsluha: Esto? (ukazuje na č. 1 — ‚esspresso‘)
My: No. Laté. Número dos. (ukazujeme dva prsty)
Obsluha: Esto? (nápis č. 3 — ‚cappuccino‘)
My: No. La‑té. (jasně a hlasitě)
Obsluha: Esto? (nápis č. 4)
Havran: Ona snad neumí číst. LATÉ!
Obsluha se na několikátý pokus konečně trefí na správný nápis.
My: Sí, sí! Quanto vale? (= kolik to stojí?)
Obsluha začíná hledat cenu na umolousaném papíře. Po dvou minutách ztrácíme naději.
Havran: To nemá cenu. (k prodavačce) Cappuccino es OK.
Je vidět úlevu. Dozvídáme se i cenu a čekáme; kafe se vaří. Prodavačka si mezitím něco mumlá a kouká na špinavý papír. Možná se učí ceny zpaměti. Nebo se učí číst. Kdoví. Podle všeho i vodě tady trvá dvakrát delší dobu dosáhnout varu, než je obvyklé v Evropě.
Havran: Za pět minut tam máme být, to nemáme šanci stihnout…
Měl pravdu. Pět minut nám vracela peníze. Nakonec jsme se však kafe dočkali (i když to nebylo laté), takže vítězství!

Chilani jsou opravdu neuvěřitelně (!!!) pomalí a čas pro ně zjevně nemá žádnou hodnotu. Jeden náš chilský kamarád nám však řekl, že v Santiagu všichni strašně spěchají, což v nás vyvolalo obavu, že pokud chceme cestovat po zbytku Chile, asi to psychicky nepřežijeme…

MM socky3

Zajímavé je, že lidé jsou tady zaměstnaní na neuvěřitelných pozicích — plnič tašek u pokladny supermarketu; člověk, který zatlačuje lidi do metra; na každém parkovišti někdo pomáhá s parkováním… Spousta lidí si tady zajišťuje přivýdělek (hlavní příjem? těžko říct…) poměrně kuriózními činnostmi, třeba v místní MHD jsme už potkali hudebníky s kytarou, s píšťalou, rapující teenagery a dokonce i klauna.

Pobyt tady je určitě nezapomenutelná zkušenost. Doufáme, že během zbývajících pěti měsíců se nám podaří poznat i jiné země Jižní Ameriky, protože všichni říkají, že Chile je na místní poměry dost organizované a vyspělé. Tak jsme zvědaví. Koneckonců se říká: „Life begins at the end of your comfort zone“.