Hlavní navigace

Velký přehled videopůjčoven v chytrých te­levizorech

24. 10. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
V článcích o widgetech pokračujeme tentokráte klasickými (placenými) videopůjčovnami a těmi, které jsou kombinovány s televizním archivem.

Stejně jako v minulém případě, kdy jsme se věnovali televizním archivům jednotlivých stanic, které jsou pro vás k dispozici zdarma (ČT, Óčko TV, Prima), i nyní zapomeneme na webový přístup, který je tu a tam z televizoru možný (tradiční potíže s hrůznou technologií Adobe Flash) a půjdeme čistě po mini aplikacích, tedy po widgetech, ať už jsou jakéhokoli druhu. Pokud se o nich chcete dozvědět více, resp. chcete vědět, jak pracují a co se na vás v blízké budoucnosti chystá, zkuste tento článek.

Základem je kvalitní internetové připojení

Miniaplikace jako takové vyvoláte u chytrých televizorů v části věnované chytrým funkcím, ať už se jmenuje Apps, jako u Panasoniku, nebo jako například u Samsungu, Smart Hub.

Základním předpokladem je vždy mít televizor připojený k internetu a je zcela jedno, zda je to přes Wi-Fi nebo ethernetovým kabelem. V každém případě se to druhé může ukázat jako lepší v okamžiku pouštění špičkových Full HD či dokonce 4K videí, ale tady vždy záleží na konkrétní infrastruktuře u vás doma, na tom, zda televizor podporuje 2,4 či 5GHz Wi-Fi pásmo (o žádném pro 802.11 ac zatím nevím), na zarušenosti bezdrátové linky a pochopitelně i na tom nejzákladnějším, na rychlosti a kvalitě vašeho internetového příjmu. Ten musí být tím rychlejší, čím vyšší rozlišení, resp. kvalitu chcete sledovat. Ta se nastavuje automaticky a ovlivnit ji nemůžete, resp. prakticky nikdy nemůžete, protože jsem tu a tam v průběhu posledních let na takovouto možnost narazil.

Pokud se ptáte, zda se v tomto okamžiku vyplatí mít připojen nějaký pohybový ovladač či klávesnici a/nebo myš, není to nijak nutné a dokonce to ani nepomůže. Widgety jsou koncipovány pro ovládání přes Enter (OK) a kurzorová tlačítka a ušetříte tak jen velmi málo času či vůbec žádný.

Netradiční vstup do widgetů (najdete tu Topfun, FilmBox i Voyo) nabízí u televizorů s operačním systémem Web OS, společnost LG.
Autor: Bohumil Herwig

Netradiční vstup do widgetů a la lišta ve spodní části obrazovky nabízí u televizorů s operačním systémem Web OS, společnost LG. Najdete tu Topfun, FilmBox i Voyo.

Klasické i neklasické „VOD“ je v kurzu

Jak jste se mohli přesvědčit i na digizone.cz, kolem online videopůjčoven (a také archivů televizních stanic), tedy „videa na vyžádání“ (VOD – Video On Demand), se poslední dobou stále něco děje. České filmy se namísto do Full HD začínají převádět do Ultra HD, což je nepochybně rozumné, i když to pochopitelně nebude právě nejlevnější.

Ostatně podívejte se co s trhem Ultra HD udělala dnes nejznámější „obyčejná“ videopůjčovna Netflix…

Zájem o VOD služby stále stoupá a bude stoupat i u nás spolu s tím, jak začnou být dostupné hodně rychlé internetové linky, a to i tam, kde nyní nejsou nebo nemají šanci být. Naštěstí jsme zemí Wi-Fi, takže dnes dostupné a rychlé spojení seženete i v „díře po granátu“, tedy například u mě doma. Právě na rychlosti a kvalitě linky bude záležet čím dál tím více. Nevím, zda některá služba VOD má možnost nastavit kvalitu příjmu. Zatím jsem to viděl jen u některých aplikací pro Android a u televizoru nikoli, protože tady jede vše automaticky. Faktem ale je, že HD nahrávek je v archivech čím dál tím více a jak jsem se zmiňoval, objevují se i dokumenty a české filmy ve 4K, tedy v Ultra HD.

Ivio je jako videotéka momentálně dostupné pouze na počítačích a zařízeních s operačním systémem Apple iOS. Příští rok bychom se ale měli dočkat i widgetů pro televizory, přičemž začínat se bude u Samsungu.
Autor: Bohumil Herwig

Ivio je jako videotéka momentálně dostupné pouze na počítačích a zařízeních s operačním systémem Apple iOS. Příští rok bychom se ale měli dočkat i widgetů pro televizory, přičemž začínat se bude u Samsungu.

Jaká je nabídka na českém trhu?

Dnes už obsáhlá, a pokud k nám vstoupí i Netflix, o čemž se spekuluje, bude vysloveně vynikající. Ostatně okořenilo ji také Ivio, které převážnou většinu produkce nabízí zdarma s reklamou, byť někdy hodně otravnou.

Ivio zatím žádnou miniaplikaci pro televizor nemá. Nicméně jak nás společnost informovala, od počátku roku 2015 bude k dispozici na chytrých televizorech Samsungu, o půl roku později by mělo přijít na řadu LG a následně pak také Panasonic a Sony.

Óčko s jeho třemi kanály jsme popsali v předchozím článku „Pojďte s námi do archivu…“ zde.

Animáček byl z tohoto materiálu vypuštěn, protože jej nelze pokládat za televizní archiv. Nejde ale pokládat ani za klasickou službu VOD. V době zkoušení zde totiž byly k dispozici pouhé tři série Pokémonů s vysloveně pár díly.

U televizorů jsou k dispozici ještě některé další widgety, jež v méně či více omezené míře nabízejí některé pořady, a pokud chcete vědět, na kterých televizorech, resp. u kterých značek, jsou dostupné, doporučuji podívat se na článek „České widgety v chytrých televizorech“.

Nicméně vybírat si televizor právě podle tohoto hlediska nemá dnes smysl. Nabídka se co rok mění (někdy i častěji), i když obecně vzato je pravdou, že jedničkou je v tomto směru Samsung, dvojkou Panasonic a pak dlouho nic.

A ještě poznámka k ovládání níže uvedených widgetů pro VOD, což jsem nakousl už výše: ovládání je v podstatě všude stejné, resp. podobné. Pohodlně si tak vystačíte s kurzorovým křížem s OK/Enter uprostřed, někdy jsou zapojena i teletextová tlačítka. V každém případě žádného speciálního ovladače netřeba a ani by se tady rozumně neuplatnil.

Filmbox

Tato služba nabízí týden zdarma, což je solidní. Její struktura je stejná jak u widgetu v televizorech, tak při přístupu z počítače, takže tu můžete filtrovat pořady přes kategorie a jsou tu i kanály typu DocuBox, či FightBox. Přístup se ale trochu liší v rámci jednotlivých televizních značek i když služba je vždy určena chytrým televizorům od roku 2011 výše. U LG musíte mít zřízen účet „LG Smart TV“, u Samsungu pak platí totéž, takže přístup bude k dispozici až po přihlášení přes Samsung Smart Hub.

I když jsem nikde nenarazil na parametry pro internetové připojení, dá se předpokládat, že se nebudou lišit od ostatních, takže minimem budou nějaké 3, ale v praxi spíše 5 Mb/s.

S Filmboxem máme nyní domluvenou spolupráci, takže pokud bude u testovaného televizoru k dispozici, dáme vědět, jak funguje v praxi.

HBO Go CZ

Představuje kombinaci aktuální videotéky a archivu, přičemž některý obsah je rovněž volně dostupný, takže si můžete službu před placením pohodlně vyzkoušet (najdete ho v nabídce „Bez registrace“).

Widget se vyznačuje bohatým členěním do rubrik, včetně žánrových, což je dobře vidět z připojené galerie, pořady se dají i vyhledávat, i když jak vidíte, jde o hledání klasické, při kterém přes softwarovou klávesnici zadáváte řetězec znaků. Nejde tedy o nic à la inteligentní vyhledávání na iVysílání ČT. Na to jsem nenarazil nikde.

Osobní zkušenosti se službou nemám žádné, takže pokud máte nějaké zprávy, budu rád když nám dáte vědět.

O2 TV

Jak vidíte, z galerie, fotografie pocházejí z televizoru Samsung a struktura služby je už na první pohled jasná. Nechybí vyhledávání a filmy se také dají filtrovat podle kategorií jako pohádky, akční atd. Zajímavostí je přiřazené hodnocení z filmové databáze csfd.cz a i když jste nepřihlášený účastník, máte k dispozici tzv. „Obnovení“ sloužící k přístupu k nedokoukaným filmům. Pokud jde o možnost vyzkoušení, jak vidíte z galerie, fungovalo částečně i bez přihlášení (Něžné vlny). Co jsem mohl posoudit, widget se zdál být navržen slušně a orientace v něm je velice snadná.

Topfun

Videopůjčovna s trochu zvláštním přístupem, kterou sleduji už léta, nicméně vždy jen z dálky. V každém případě „Film zdarma“ není film zdarma, ale pouze pětiminutová ukázka, takže v podstatě nic nevyzkoušíte a Topfun by se rozhodně měl polepšit.

Widget má z uživatelského hlediska hned několik much. Například filmy „Podle názvu“ jsou sice abecedně řazeny, ale naběhnou do úplně stejného seznamu kategorií jako „Žánry“ a skutečné vyhledání podle názvu – nebo alespoň nějaký zrychlený abecední přehled – tu zcela chybí. Žánrově je však Topfun rozdělen dobře a nechybí například Pohádky (či naopak Horory) a ani kategorie řazené abecedně.

Minimálním požadavkem na rychlost jsou 3 Mb/s, jak se dozvíte v části FAQ, která jinak neříká v podstatě nic a je dělána snad nejhůře z celého widgetu.

Vedle klasické videopůjčovny tu najdete i volbu „Topfun televize“, v níž máte možnost zakoupit si například balíček CS film či Slovak Sport HD. V době zkoušení byly některé balíčky k dispozici zdarma (Kino Svět a Golf Channel).

Voyo

Tuto videotéku jsem více než rok využíval při testování televizorů, takže ji dobře znám. Ostatně widget najdete v řadě značek, i když někde v hodně staré podobě, takže je prakticky nepoužitelný.

Úvodní obrazovka je vysloveně na efekt a jsou vidět pouhé tři filmy. Na dalších se to ale výrazně zlepší (až 15 pořadů), i když textový seznam vypsat nejde. Widgetu nechybí vyhledávání, a i když se na první pohled zdá primitivní, nakonec je maličkatá klávesnice docela povedená, jen by se na ní mělo dát kolovat, což bohužel nejde.

UXD

K vyhledávání přistupuje ještě možnost Upřesnit výběr, což najdete v části Filmy. Jde o filtrování podle dvou kritérií (žánr, rok, resp. roky vzniku) a výpis si můžete nechat udělat jak abecedně, tak například podle nejnovějších pořadů. Tohle je hodně šikovné.

Celkově vzato je Voyo dělané velice dobře, kvalitu si – stejně jako ostatní widgety – řídí automaticky. V některých verzích můžete narazit na hodně otravný zvuk při mačkání tlačítek dálkového ovladače, který nejde vypnout.

Máte zaplacen přístup do nějaké videotéky?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.