Hlavní navigace

Víme, s čím přijde Opera 11.60, velké novinky chystá i Mozilla

23. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Brzy by měla vyjít ostrá verze prohlížeče Opera 11.60, která slibuje řadu zajímavých novinek. Ty si představíme spolu s plány, které Mozilla spřádá v souvislosti s přípravou prohlížečů Firefox 9 a Firefox 10. Jsou tu další aktuality ze světa prohlížečů.

Opera 11.60 bez hardwarové akcelerace

Opera 12 s kódovým označením Wahoo má přinést podporu hardwarové akcelerace, ale ještě před ní bude vydána Opera 11.60 s kódovým názvem Tunny. Tvůrci prohlížeče chtějí novinky v pokročilejší fázi vývoje posunout směrem k uživatelům, aniž by museli čekat na doladění hardwarové akcelerace, s níž mají velké plány.

Před očekávanou major verzí tak vyjde minimálně ještě jedna minor verze. Opera 11.60 je momentálně ve fázi betatestování. Přestože jde o minor verzi, přichází s řadou důležitých novinek, které budou zajímat jak koncové uživatele, tak webové vývojáře. 

Opera 11.60 přináší nové rozvržení RSS čtečky.

Opera 11.60 přináší celý balík úprav, kterými prošlo uživatelské rozhraní integrované RSS čtečky a e-mailového klienta. Kromě použití nových ikon a celkového zjednodušení došlo hlavně na doplnění nového třísloupcového módu zobrazení, který se v době širokoúhlých displejů určitě neztratí.

Opera 11.60 umožní volbu rozvržení prostředí RSS čtečky

Nová podoba RSS čtečky, kterou můžete vidět na obrázcích, využívá tří sloupců vedle sebe. V prvním je seznam odebíraných RSS kanálů, ve druhém výstup odebraných příspěvků z vybraného RSS kanálu a ve třetím je možné vidět konkrétní článek. Kdykoliv lze ovšem přepnout na původní rozvržení se dvěma sloupci, kdy se detail článku posouvá pod seznam článků.

Opera 11.60 dále přinese například nový parser pro HTML 5 jménem Ragnarök. Novinkou je též plná podpora pro ECMAScript 5.1. Aktualizované jádro Presto umí pracovat s radial gradienty z CSS 3. Engine Carakan pro zpracování kódu v jazyce JavaScript se dočkal optimalizace správy paměti.

Opera 11.60 usnadňuje přidání stránky mezi záložky

Úpravy se dotýkají také řádku s adresou, kde přibylo nové tlačítko se symbolem hvězdičky pro rychlé a snadné přidání aktuálně prohlížené stránky mezi záložky, které třeba uživatelé Firefoxu již dobře znají. Zlepšilo se také našeptávání vyhledávacích dotazů.

Servisní Firefox 9 opět zrychlí JavaScript

Ve fází betatestování se též nachází Firefox 9, jehož finální verze by se měla objevit ještě v tomto roce. Tentokrát se jedná spíše o servisní aktualizaci, která neslibuje žádné konkrétní nové funkce pro koncové uživatele. Za pozornost však stojí zařazení Type Inference, což je balík úprav posilující výkon enginu pro zpracování kódu v jazyce JavaScript.

Díky zapracování Type Inference by si nový Firefox 9 měl počínat obratněji při surfování po moderních dynamických webech a využívání webových aplikací. Úpravy, na kterých se pracovalo celý rok, se rovněž dotknou svižnosti rozhraní prohlížeče v tom pozitivním smyslu.

Pokud vám tedy Firefox přijde příliš líný, tak devítková verze slibuje určité zlepšení. Tvůrci prohlížeče vědí, že ve svižnosti prostředí prohlížeče jsou značné rezervy. Pracují tak na projektu Snappy, který by měl v budoucnu přinést optimalizaci. Nelze si nerýpnout, že včera bylo pozdě. 

Firefox 10 snad přinese lék na problémy s rozšířeními

S větším počtem novinek by měl přijít jubilejní Firefox 10. Jistojistě přinese drobnou úpravu uživatelského rozhraní, kterou je skrývání tlačítka pro navigaci vpřed. To se nyní bude na nástrojovém panelu objevovat pouze tehdy, když je možné v navigaci udělat krok vpřed. Pokud to možné není, tak už se nebude zobrazovat neaktivní tlačítko jako doposud.

Zajímavější jsou ale dvě novinky, u kterých ještě není stoprocentně jisté, že nakonec budou zařazeny do Firefoxu 10. Podle posledních zpráv se s nimi stále počítá, takže si je můžeme nyní blíže představit. Řeč je o vyřešení kompatibility doplňků a tichých aktualizacích.

Vývojáře rozšíření i jejich koncové uživatele současný mechanismus kontroly kompatibility trápí. Problémy s ním byly vždy, ovšem eskalovaly se zkrácením vývojových cyklů a chrlením jedné major verze prohlížeče za druhou. Při aktualizaci se až příliš často stává, že některá rozšíření nejsou kompatibilní s novou verzí prohlížeče. Problém je v tom, že technicky většina rozšíření bude s novou verzí pravděpodobně kompatibilní.

Aktualizace pro novou verzi prohlížeče pro tvůrce rozšíření velmi často znamená jen rozšíření informace o kompatibilitě i na novou verzi prohlížeče. Pokud prohlížeč nevyčte z instalačního souboru rozšíření potvrzení o kompatibilitě s konkrétní aktuální verzí, považuje rozšíření za nekompatibilní a zablokuje jej. 

Nový Firefox 10 by měl ve výchozím stavu všechna rozšíření, která deklarují podporu alespoň pro přelomový Firefox 4, považovat za kompatibilní. Výjimkou ale budou rozšíření, která obsahují binární komponentu, nebo rozšíření, v nichž si autor explicitně vyžádá striktní kontrolu kompatibility, protože očekává možné problémy s kompatibilitou v jiných verzích.

Tato novinka by měla potěšit většinu koncových uživatelů. Podle nedávné studie totiž až 85 procent z nich má nainstalovaný nějaký doplněk resp. nějaké rozšíření. Průměrný počet nainstalovaných rozšíření je pět. Při současném tempu chrlení nových verzí v kontextu s touto statistikou, se vyřešení problémů s kompatibilitou ukazuje jako zcela zásadní záležitost.

Druhou významnou novinkou, kterou snad přinese také Firefox 10, jsou tiché aktualizace. Konkrétně by to fungovalo tak, že na pozadí poběží služba, která by plně převzala kontrolu nad aktualizováním prohlížeče. Podobný koncept využívá Google Chrome. V kombinaci s úpravou kontroly kompatibility rozšíření by se tak nově nemuseli koncoví uživatelé o instalaci aktualizací vůbec starat a zajímat.

KL22 hlasovani

Přestože tiché aktualizace Mozilla udává jako často žádanou funkci, existuje skupina uživatelů, kteří jsou z principu proti tomu, aby takto ztráceli kontrolu nad prohlížečem. Proto třeba k prohlížeči Google Chrome vnikla alternativa jménem Iron, která nepočítá s aktualizační službou Google Update.

Mozilla si je určité kontroverznosti tichých aktualizací dobře vědoma, a proto půjde o nastavitelnou funkci. Uživatelé, kteří nesympatizují s principem fungování tichých aktualizací, jednoduše budou moci nadále využívat aktualizační mechanismus prohlížeče tak, jak funguje doposud.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.