Hlavní navigace

Virtuální operátor ČEZu nabízí 1 GB dat za 300 Kč a blokuje P2P sítě

David Slížek

Energetická firma ČEZ oznámila podmínky svého vituálního operátora. Jaký mix si potenciální zákazníci z nabídky balíčků hlasových a datových služeb mohou namíchat?

Nabídka ČEZu, který působí v síti Telefónicy, je postavena na post-paid službách (ČEZ tedy nenabízí žádné předplacené karty). V základním tarifu zákazníci neplatí žádný pravidelný paušál, ale jen minuty, které provolali (2,20 Kč za minutu), či SMS, které poslali (1,20 Kč za kus). Pokud si zákazník objedná některý z připravených balíčků, získá penzum volných minut a SMS, případně dostane výhodnější ceny za volání či zprávy.

U hlasových služeb tak ČEZ nabízí za 200 Kč měsíčně balíček nazvaný „Volám občas“ se 100 volnými minutami, za 340 Kč měsíčně pak balíček „Volám rád“ s 200 volnými minutami. Ceny platí do všech sítí. Ke všem balíčků operátor automaticky aktivuje volání ve vlastní síti zdarma. A zákazníkům své energetické divize nabízí zadarmo také SMS. 

V datových službách ČEZ nabízí obdobné schéma jaku u hlasových služeb: pokud si uživatel neaktivuje žádný datový balíček, jsou mu datové přenosy účtovány podle základního balíčku „Dnes online“, který nabízí 50 MB dat na 24 hodin za 20 Kč. K dispozici jsou ovšem dva další balíčky: „Často online“ s 300 MB limitem za 200 Kč na měsíc a „Žiju online“ s 1 GB dat za 300 Kč měsíčně. Doba trvání balíčku začíná běžet od chvíle jeho aktivace.

Zajímavé je, že ČEZ má nastaveny limity na maximální rychlost stahování a uploadu podle toho, jaké konkrétní služby zákazník používá. Do prvních tří skupin (v terminologii operátora tzv. Bílá, Šedá a Hnědá zóna) spadá prohlížení webu, e-mail, VPN, https, FTP, videostreaming či VoIP. Teoretické maximální rychlosti se u nich v podstatě neliší (8 Mbps download / 4 Mbps upload a po vyčerpání FUP obojí klesne na 16 kbps). 

Marcom

Do čtvrté Černé zóny pak jsou zařazeny pouze P2P sítě, které jsou do vyčerpání FUP zcela zakázány (0 Mbps / 0 Mbps), ovšem po jeho vyčerpání se podle údajů v ceníku najednou zapnou (se stejným omezením rychlosti na 16 kbps na downloadu i uploadu).

Zda jde o chybu v ceníku či záměr, se dozvíte v podrobném rozboru podmínek nového virtuála, které tradičně na zítřejší ráno připravuje Jiří Peterka.

Našli jste v článku chybu?
15. 10. 2013 14:27
P2010 (neregistrovaný)

Je videt, ze vsichni virtualni operatori nabizeji jen vyprodejove sluzby. Tohle je naprosto trapne. Vzdyt je to prakticky stejne drahe a pritom omezenejsi nez oficialni nabidky operatoru.

Zvlaste to omezeni rychlosti na 16kb, to je totez jako kdyz se to vypne zcela.

Stejne tak ty hratky se zonami, to presne to kde by mel zasahnout regulator. Poprve udelit pokutu v radu miliard Kc, podruhe odebrat licenci. Sitova neutralita musi byt zachovana, jinak se z toho stava filtrovany intranet. Bez VPN …

15. 10. 2013 13:32
z (neregistrovaný)

kde je??? my ve firme distribuujeme datove podklady pro aplikace bittorrent protokolem... tohle zas vymyslel nejaky chytrak asi...