Hlavní navigace

Virus přes Wikipedii

6. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V internetové otevřené encyklopedii Wikipedia se objevil článek o údajném viru. Obranou mělo být stažení odkazovaného antiviru. Odkazovaný soubor ve skutečnosti sám obsahoval virus. Šlo tedy o klasickou ukázku sociálního inženýrství podpořenou e-mailovým spamem s odkazem na dotyčný článek na Wikipedii. Správci této otevřené encyklopedie podvodný článek stáhli, ovšem útočník (či útočníci) využil jedné z předností Wikipedie a rozeslali další vlnu svých spamů, tentokrát s odkazem na starší verzi…

V internetové otevřené encyklopedii Wikipedia se objevil článek o údajném viru. Obranou mělo být stažení odkazovaného antiviru. Odkazovaný soubor ve skutečnosti sám obsahoval virus. Šlo tedy o klasickou ukázku sociálního inženýrství podpořenou e-mailovým spamem s odkazem na dotyčný článek na Wikipedii. Správci této otevřené encyklopedie podvodný článek stáhli, ovšem útočník (či útočníci) využil jedné z předností Wikipedie a rozeslali další vlnu svých spamů, tentokrát s odkazem na starší verzi článku z historie Wikipedie, která stále obsahovala odkaz na infikovaný soubor. Úplné odstranění článku vč. historie přišlo až později.

Útočník tedy využil jednak funkcí Wikipedie a především pak důvěryhodností, které se tento projekt u řady uživatelů těší. Bude zajímavé sledovat, zda-li se jedná o ojedinělý případ a nebo jestli podobných útoků bude v budoucnosti více. Otázkou je, jakým způsobem by se pak správci Wikipedie dokázali bránit, aniž by přitvrdili pravidla. (FFLOG)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).