Hlavní navigace

Vláda dnes projedná návrh na vrácení Rádia Wave do analogu

29. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 6. 2009

Vláda by se dnes měla zabývat možnou novelou Zákona o Českém rozhlasu, která spočívá ve vsunutí nového okruhu do analogového vysílání ČRo. S návrhem přichází exministr školství a úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška, který prosazuje, aby Rádio Wave mohlo vysílat v analogovém vysílání jako neceloplošný program s pokrytím do 40 procent.

Myslím, že by bylo škoda, aby vynaložené úsilí a miliony korun investované do tohoto projektu skončily coby internetová stanice pro pár nadšenců. Přijde mi to z hlediska efektivity nakládání s veřejnými prostředky velmi nehospodárné. Ale tím hlavním důvodem je fakt, že tu dvacet let schází veřejnoprávní rozhlasová stanice, která by se specificky zaměřovala na mladé lidi a nemainstreamovou kulturu, zdůvodnil Liška svůj návrh v rozhovoru pro server Digizone.cz.

Rádio Wave by se po případném schválení novely nevrátilo jen na středočeský kmitočet 100,7 MHz, kde původně vysílalo, ale zřejmě by došlo i na další lokality. Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík nedávno Lidovým novinám řekl, že by rozhlas dokázal pro toto vysílání uvolnit pět kmitočtů, na kterých teď analogově vysílají jiné stanice ČRo.

ROZHOVOR: Ondřej Liška: Rádio Wave by se mohlo vrátit do analogu ještě letos

ebf - tip do článku - debata

Schválením novely by podle Lišky nevznikly Českému rozhlasu žádné náklady navíc. Rozhlas by jen přeskupil frekvence žádné náklady navíc, pouze by přeskupil frekvence, a platí za provoz těchto vysílačů.

Zajímavostí je, že po vypnutí analogového vysílání Rádia Wave se z frekvence 100,7 MHz ozvalo vysílání celoplošné stanice ČRo 2 Praha a ne středočeského vysílání ČRo Region. Přitom právě ČRo Region vysílal na této frekvenci před vznikem Rádia Wave a jedním z důvodů pro vypnutí Wave měl být i fakt, že rozhlas zhoršil dostupnost regionálního vysílání pro posluchače ze středních Čech.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).