Hlavní navigace

Vlídné a šťastné Vánoce

24. 12. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Krátký zimní den tentokrát nenechává lhostejnými ani nejzavilejší geeky za věčně zataženými a zaprášenými roletami. Monitory počítačů uživatelů kategorie BFU a nižších svítí vánočními motivy a provoz v uzlu NIX.CZ klesá k nejnižším hodnotám za celý rok. Jsou tu Vánoce, stále ještě svátky klidu a lidské vzájemnosti.
Poslední z opozdilců překotně vstávají od počítačů a vrhají se mezi zavírající se dveře obchodů pro alespoň nějaké dárky pro své blízké. Ti rozumnější vstávají pomalu, neboť již dávno a s předstihem nakoupili a nechali si dárky dovézt internetovými obchody. Znatelně menší počet z nás po Internetu objednal i úklid domácnosti a slavnostní večeři, takže u monitorů zůstávají do poslední chvíle. Ta přichází zpravidla s první vyšlou hvězdou, kdy někdo odpovědnější z rodiny rozezní zvonek a svolá všechny ke sváteční tabuli. Nastává magický okamžik: ač teprve předvečer, počítače zůstávají osamoceny a na mnoha nečekaných místech včetně kolejí technických fakult dokonce vypnuty (!).

Lidé po celý rok štvaní a nezřídka i uštvaní kolotočem denních povinností si dopřávají rodinné pohody a dárků pro radost svoji i druhých. Lidské nepřátelství bývá zapomenuto (či o den odsunuto) a všichni se těší z jediného dne v roce, příjemného samotným datumem. Jedni při tom myslí na Ježíše, jiní na dárky a další třeba na nejbližší redakční uzávěrku, avšak velká většina z nás v tu chvíli nasává klid a pohodu Vánoc.

Ne však všichni. Ti z malé menšiny se potulují v lepším případě po vyprázdněných chatových místnostech a volají smutnou ozvěnou o jakoukoliv společnost. V případě horším bloumají po ulicích a v osamění prožívají jedinou skutečnou věc v tomto světě, totiž bolest. Ze ztráty svých blízkých či sebe samých svými blízkými, ze ztráty možnosti slušného života a pozice ve společnosti, zdraví a budoucnosti. Nevěřte těm, kdo tvrdí, že by si zoufalci měli pomáhat sami, protože vám kdysi ze svého předchozího úspěchu také nedali nic. Je velmi dobré a užitečné na ně vzpomenout, neboť vědomí jejich existence vrací v dnešní někdy až příliš dokonalé době člověka zpět před věci opravdu důležité. Rychlé připojení k Internetu je báječný vynález a někdy skoro zázrak, hromady DVDček s vypálenými filmy téměř poklad, ale stále je to všechno v podstatě úplná hloupost. A stačí málo: nechtěně kousnete osud do nohy, ten se naštve a šlápne i na vás.

MM socky3

Proto zkusme pro tenhle jediný den zapomenout na všechny „důležité“ věci, nechme klíčové spory o Microsoftu vs. Linuxu za sebou a užívejme vzácné přítomnosti všech a všeho, co tentokrát opravdu má svůj hluboký smysl a cenu v našem životě. A pokud náhodou i vy zabloudíte mezi rozbalováním dárků a bojem s cukrovím na Internet, zkuste se podívat třeba na stránky jako www.nadeje.cz, www.unicef.cz, www.bariery.cz nebo www.clovekvtis­ni.cz a nechte pro tentokrát obvyklou sadu kritérií pro posouzení kvality webu strčenou v kapse. Přispěje-li jen jeden den v roce každý z vás lidem, kteří pomoc potřebují, získá tento svátek ještě větší opodstatnění než jen „den rozdávání dárků.“

Celá redakce Lupy a všichni členové jejího zázemí i předzemí vám přeji krásné, vlídné, šťastné a bohaté Vánoce.

Co byste si přáli letos pod stromeček?