Hlavní navigace

Vlna podvodných e-mailů se maskuje za zprávu z Fio banky

10. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

E-mailové schránky zasáhla další phishingová vlna, útočníci se snaží uživatele přimět ke kliknutí na podezřelou stránku.

Odesilatel: Fio Bank <fisrv@fio.com.cz>. Předmět zprávy: Subiect #0093743212 (ve všech e-mailech, které má Lupa k dispozici, je stejný). Logo Fio banky. A jednoduchý text: „Vážený zákazníku, Obdrželi jste novou zprávu. Klikněte zde pro čtení.“

Aktuální phishingový pokus, který se šíří v tuzemských mailových schránkách, není příliš sofistikovaný, přesto na něj může někdo naletět.

Odkaz samozřejmě nevede na web Fio banky, ale na stránky webu na ruské doméně, na který byste měli jít jen na vlastní nebezpečí.

„Uvítáme přeposlání podezřelého e-mailu na adresu phishing@fio.cz, abychom mohli provést analýzu a rozsah útoku. Následně doporučujeme podezřelý e-mail smazat,“ radí na svých stránkách Fio banka, která před phishingem varuje.

MM socky3

A připomíná symptomy, podle kterých by měl každý jasně poznat, že jde o falešnou zprávu: banka vám nikdy nebude posílat e-mail, ve kterém vás bude vyzývat ke kliknutí na odkaz. Nebude po vás ani nikdy chtít zaslání přihlašovacích údajů nebo jiných osobních dat.

V případě současného phishingu by ostatně měla uživatele „trknout“ už nepříliš dokonalá čeština v e-mailu.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn