Hlavní navigace

Vltava 2000 -- virtuální obchod snadno, rychle a zdarma

19. 11. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

První díl seriálu o elektronických obchodech, který vyšel tento týden na Lupě, vzbudil řadu ohlasů. Jedna skupina se domnívá, že náklady, které článek uvádí, jsou nehorázně přemrštěné, druzí tvrdí, že obchod za pár stovek jen zadělává na obrovské problémy v budoucnu. Michal Zálešák se věnuje službě Vltava2000, která nabízí jednoduché řešení - a zadarmo.

Slovo e-komerce zažívá v poslední době zcela určitě svůj boom, a to dokonce i v našich luzích a hájích. Stále více obchodníků už o Internetu nepřemýšlí jako o nutném zlu, nýbrž jako o nástroji, díky němuž by mohli dosáhnout vyšších zisků a oslovit mnohem více zákazníků. Jako jedna z překážek se malým firmám může zdát poněkud vysoká pořizovací cena, článek o zřizování elektronických obchodů na Lupě tento týden uvedl cifru 106000 Kč – programování, software, hardware. Nerozumíte-li počítačům a i přesto byste náklady na otevření svého virtuálního obchodu chtěli dramaticky snížit – a nemáte-li přemrštěné nároky na to, jak bude váš obchod vypadat a jaké URL mu bude přiřazeno – stojí Vltava2000 za zvážení.

Vltava2000 je projektem jednoho z nejznámějších českých vydavatelství z oblasti počítačové literatury, Computer Pressu, který si už své renomé získal i v oblasti Internetu. Na Vltavě2000 si může zřídit Internetový obchod (podle některých jde ovšem jen o katalog zboží) každý majitel živnostenského oprávnění. Nejzajímavější na celé věci je asi cena: vše je zcela zdarma, dokonce neplatíte ani žádnou provizi z uzavřených obchodů – právě tak vypadá první pohled.

Samotná Vltava2000 je hojně propagována pomocí inzerce ve spřízněných časopisech Computer Pressu, spolu s tím je tudíž nepřímo propagován i váš obchod. Základem všeho jsou čísla, ta nejaktuálnější překypují optimismem. K 12.11.1999 je na Vltavě2000 celkem 255 obchodů, které nabízejí zboží za více než 199 milionů. Růst je přitom zřejmý, o pouhých jedenáct dní dříve dosahovala hodnota zde nabízeného zboží „pouze“ 170 milionů a bylo zde zaregistrováno 200 obchodů.

Má-li vaše firma vlastní IČO, nic vám nebrání v otevření vlastního obchodu. „Mé programátorské schopnosti se blíží hodnotě nula a ještě k tomu nemám žádné speciální vybavení, žádný drahý hardware či software“, může se vám v této fázi ještě honit hlavou. Bát se však nemáte čeho, minimálním podmínkám vyhovujete již nyní: připojení k Internetu, jakýkoliv počítač a vlastní e-mailová adresa. Pro import zboží můžete použít jakýkoliv tabulkový procesor, například Excel. Chcete-li však u svého zboží i obrázky, nezbývá nic jiného nebo použít skeneru, případně si je stáhnout z Internetu. Musí přitom se přitom vejít i do určitých maximálních rozměru, na 20 kB je omezena i velikost souboru.

Žádné náročná programátorská práce tedy rozhodně není zapotřebí – postačí běžná znalost práce ve Windows. Zboží do vašeho obchodu importujete ve formátu CSV, což bez problémů zvládá výše zmiňovaný Excel, stejně jako většina dalších tabulkových procesorů.

Podnikáte-li v několika odvětvích, tak není žádný problém zřídit si několik obchodů – počet není zdaleka omezen, vaší fantazii se meze nekladou (v rámci platných českých zákonů). Co se plateb za případné objednávky týče, současná základní verze Vltavy2000 podporuje platby pomocí dobírky, bankovním převodem a jiné varianty (dle přání) – všechny platby jdou přímo na váš účet. Souběžně s touto verzí vzniká nová technická podpora pro širokou škálu rozšiřujících a usnadňujících služeb, která se skrývá pod názvem Vltava2000 Profesionál – Půjde například o další možnosti přijímání plateb zákazníků, jednodušší správu slev a výhodných nabídek jednotlivých produktů. Tyto služby však budou dostupné za mírný poplatek. Neznamená to však, že by Vltava2000 do budoucna plánovala čistě placený provoz: bude záležet na každém majiteli obchodu, zda si vystačí se základní verzí, či zda pro své obchodování sáhne po větším luxusu.

Zajímavou otázkou je, zda se na Vltavě2000 prodávají zejména tradiční Internetové komodity, jako je počítačová literatura, software případně CD a hardware. Odpověď je překvapivá: zdaleka ne. Stačí pouhý pohled na tabulku deseti nejprodávanějších produktů: chladiče pro PC, Svatba:natáčení celého dne či Křídlo Octavia. Vskutku zajímavá kombinace, která naznačuje, že na Vltavě nacházejí své útočiště především obchodníci, jejichž těžiště činnosti leží mimo Internet a tuto cestu využívají pro další zvýšení svého obratu, nikoliv jako hlavní obor činnosti. Ryze Internetoví obchodníci zřejmě půjdou spíše vlastní cestou.

I přesto však Vltava2000 představuje tu nejlepší současnou nabídku týkající se levného provozování svého virtuálního obchodu (katalogu zboží), kterou můžete na českém Internetu nalézt. Zda je pro něho lepší tato cesta, anebo cenově nákladné budování skutečně profesionálního obchodu, si každý musí zvážit sám.

ebf - tip do článku - debata

Michal Zálešák


Související články a odkazy:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).