Hlavní navigace

Vodafone nabízí akční tarif s 20 GB za 499 Kč a FUP, který zpomalí jen něco

22. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Vodafone
Nová nabídka datových tarifů Vodafonu má několik much: snížené ceny platí jen dočasně, v rámci akční nabídky, a jsou podmíněné úvazkem na dva roky.

Vypadá to, že Vodafone potřebuje popostrčit zákazníky k tomu, aby si pořídili jeho Turbo Internet – tedy jakýsi mix 3G a LTE připojení provozovaný v současné GSM síti v pásmu 900 MHz (jak to funguje, popisoval po oznámení služby podrobněji Jiří Peterka).

Aby uživatele k přechodu na Turbo Internet (a tedy k výměně SIM karty, případně k pořízení nového smartphonu či tabletu, který je k používání LTE potřeba) motivoval, připravil pro ně nový datový tarif Mobilní připojení Turbo, který začne nabízet od 24. ledna. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Parametry tarifu jsou na první pohled poměrně zajímavé: za akční cenu 499 Kč získá uživatel připojení s balíčkem 20 GB dat. Akční nabídka platí do 30. dubna, poté se cena zvedne na dvojnásobek.

Není FUP jako FUP

S novým tarifem se pojí také další novinka: FUP už není FUP, ale tzv. smart FUP. O co jde? I když zákazník svých 20 GB vyčerpá, surfování na webu, čtení a posílání e-mailů, využívání Facebooku nebo hraní online her se to nedotkne a dál k nim bude moci používat připojení o původní rychlosti. Na obligátních 64 kbit/s se po vyčerpání dat mají zpomalit jen vybrané činnosti:

  • sdílení velkých souborů, například pomocí služeb Dropbox, Google Drive, iCloud nebo SkyDrive
  • streaming, například YouTube, Stream.cz a online rádia

Podle zprávy Vodafonu se ovšem smart FUP týká pouze tarifu Mobilní připojení Turbo, u ostatních zůstávají pravidla stejná jako dosud. 

Dalším lákadlem, které má zákazníky přimět, aby si Turbo Internet pořídili, je sleva 2000 Kč na pořízení tabletu Samsung Galaxy Tab, pokud zákazník uzavře smlouvu na dva roky s minimálním plněním 490 Kč měsíčně (což je těsně pod cenou tarifu Mobilní připojení Turbo).

Změny v dalších tarifech a konkurence

Vodafone zároveň od 24. ledna změní a zjednoduší nabídku svých datových tarifů. Těch s měsíčními platbami bude nově celkem pět (včetně zmiňovaného Mobilní připojení Turbo), tři z nich přitom operátor nabídne se sníženou akční cenou (se smlouvou na dva roky):

MM_SS3

Tarif

Zahrnutý objem dat (FUP)

Standardní cena

Promo nabídka

Připojení pro mobil standard

250 MB

178 Kč

Mobilní připojení 500 MB

500 MB

249 Kč

89 Kč

Mobilní připojení 1,5 GB

1,5 GB

399 Kč

Mobilní připojení 4 GB

4 GB

519 Kč

259 Kč

Mobilní připojení Turbo*

20 GB (tzv. smart FUP)

999 Kč

499 Kč

K výše uvedeným ještě připočtěte tarify s časově omezenou platností (Připojení na den, Připojení na 2 dny, Připojení na týden a Flexidata), které zůstávají beze změny. 

A jak je na tom v současné době s datovými tarify konkurence? Připomeňme, že jde o standardní ceníkové, nikoli akční či jinak snížené ceny:

Současná nabídka datových tarifů Telefónica O2 a T-Mobile
Zahrnutý objem dat (FUP) Telefónica O2 T-Mobile
150 MB 149 Kč
200 MB 152 Kč
400 MB 249 Kč
1 GB 349 Kč
1,5 GB 303 Kč
3 GB 505 Kč 449 Kč
10 GB 757 Kč 649 Kč

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn