Hlavní navigace

Vodafone testuje mobilní připojení od U:fona, vlastní 3G ale nebalí

11. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vodafone nechává své vybrané zákazníky testovat mobilní vysokorychlostní připojení k Internetu skrze CDMA síť doposud konkurenčního operátora U:fon. S touto informací přišel server MobilMania.cz, kterému ji potvrdil i Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu: Dlouhodobě se domníváme, že sdílení sítí a technologií je přínosné pro zákazníky, operátory i životní prostředí. V tomto duchu jsme se rozhodli testovat technologii CDMA. Na základě zkušeností našich zákazníků, kteří se testu zúčastní, se…

Vodafone nechává své vybrané zákazníky testovat mobilní vysokorychlostní připojení k Internetu skrze CDMA síť doposud konkurenčního operátora U:fon. S touto informací přišel server MobilMania.cz, kterému ji potvrdil i Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu: Dlouhodobě se domníváme, že sdílení sítí a technologií je přínosné pro zákazníky, operátory i životní prostředí. V tomto duchu jsme se rozhodli testovat technologii CDMA. Na základě zkušeností našich zákazníků, kteří se testu zúčastní, se rozhodneme, jaký bude další postup.

Projekt s názvem Ikaros prý funguje tak, že se oba operátoři dohodli na možné spolupráci. Vybraní zákazníci Vodafonu dostávají k vyzkoušení USB modem pro vysokorychlostní připojení na Internet skrze U:fonovu CDMA síť. Zadarmo budou prý v rámci testu moci surfovat tři až čtyři měsíce a pravidelně budou dotazování na kvalitu připojení. Pravě ta by se teoreticky mohla ukázat jako problém, protože v posledních měsících není těžké se v internetových diskusích setkat s negativními ohlasy týkajících se rychlosti a spolehlivosti U:fonova připojení k Internetu.

U:fon se v minulosti netajil tím, že by služby své sítě nabídl i dalším poskytovatelům. Sám U:fon by pak zase naopak uvítal spolupráci s GSM operátory, prostřednictvím jejichž sítě by kompenzoval třeba problémy s pokrytím své vlastní sítě. Zatím ale běží pouze testy CDMA připojení. Vodafone tvrdí, že to rozhodně neznamená rezignaci na výstavbu vlastní 3G sítě, s jejímž pokrytím to zatím není vůbec slavné.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.