Hlavní navigace

Volba ředitele ČT začíná žalobou. Fero Fenič ji podává na Danu Eklovou

21. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 9. 2011

Žalobu pro pomluvu proti místopředsedkyni Rady České televize Daně Eklové podá režisér a dokumentarista Fero Fenič. Eklová totiž nesplnila jeho požadavek, neomluvila se za výrok o údajně předražené produkci Feničova studia Febio pro Českou televizi v regionálním Deníku a nerezignovala na členství v Radě ČT. Fenič požadoval, aby tak Eklová učinila do úterního poledne, tedy ještě před finální volbou generálního ředitele ČT.

K TÉMATU: Fero Fenič žádá rezignaci Dany Eklové z Rady ČT. Jinak napadne volbu šéfa ČT

Eklová vydala v úterý dopoledne prohlášení, v němž požadavek na svoji rezignaci odmítla a Feničovi se omluvila jen za výrok o „kozlovi, co chce být zahradníkem“. Ten pronesla v souvislosti s Feničovou kandidaturou na generálního ředitele ČT. Omlouvám se, že jsem při telefonickém povídání s novinářkou z Deníku použila slovní spojení „kozel zahradníkem“. Bylo to velice nešťastné vyjádření, které nemělo být zveřejněno, uvedla Eklová, která jinak považuje Feničovy požadavky za nevybíravé útoky a snahy o její kriminalizaci.

ČTĚTE TAKÉ: Milan Uhde: radní mi lhali, měl jsem slíbeno, že Fero Fenič postoupí

Eklová nejen v Deníku, ale také na jednání Rady ČT prohlásila, že Fenič za dobu spolupráce jeho studia Febio s ČT inkasoval od Kavčích hor na 150 milionů korun. Režisér takovou interpretaci odmítá s tím, že jde možná o součet rozpočtů všech jedenácti set pořadů, které kdy Febio pro ČT vyrobilo, a že při stejné argumentaci by se muselo o dnes již bývalém generálním řediteli ČT Jiřím Janečkovi prohlašovat, že za osm let vedení ČT „inkasoval“ 40 miliard korun (to se rovná součtu rozpočtů ČT za tato léta).

NAPSALI JSME: Fero Fenič: Potvrdilo se, že Rada České televize je baštou kmotrů

Zda firmy pana Feniče inkasovaly z České televize 118 milionů, 150 milionů či snad ještě více nebo méně, je snadno dohledatelné. Vyvozovat z výroků na toto téma, byť v běžném hovoru zjednodušených, že jde o čistý osobní příjem pana Feniče, je úsměvné. Nebo snad zlovolné? reaguje v prohlášení Eklová. Za absurdní označila tvrzení Feniče, televizních odborů a Filmového a televizního svazu (FITES), že manipulovala ostatními členy Rady ČT před výběrem pěti finalistů konkurzu na nového generálního ředitele ČT.

KOMENTÁŘ: Překvapení Milana Uhdeho

UXD

Faktem ale je, že Fenič, ačkoli měl podle předsedy Rady ČT Milana Zhdeho přislíben dostatek hlasů pro postup do finále, nakonec získal podporu jen tří radních a z finálové volby vypadl. Eklová tvrdí, že její výroky o výdělcích Febia v ČT a „kozlovi, co chce být zahradníkem“, nemohly radní při jejich rozhodování nijak ovlivnit. Zda byly zakázky Feničových firem předražené, je sporné. Pan Fenič a lidé s ním spjatí říkají, že nikoliv, jiní tvrdí opak. Stojí tu tvrzení proti tvrzení, říká.

Faktem nicméně zůstává, že Česká televize v minulosti z nějakých důvodů spolupráci s firmami pana Feniče přerušila. Nic nebrání tomu, aby pan Fenič zveřejnil veškeré své smlouvy s ČT, náklady na pořady a celkové sumy za výroby svých pořadů z let, kdy pro ČT pracoval, dodala místopředsedkyně Rady ČT. Fenič už sám nabídnul, že tyto dokumenty předloží. Kromě žaloby na Eklovou pak hrozí také zpochybněním celé volby generálního ředitele ČT, protože podle něj byla ovlivněna zmíněnými výroky místopředsedkyně televizní rady.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.