Hlavní navigace

VOLný Internet 2000

10. 2. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Proces implementace tarifu Internet 2000 u poskytovatelů připojení se šine poměrně pomalu. Jedním z prvních poskytovatelů, který ho svým zákazníkům mohl nabídnout, byl Czech On Line a jeho služba VOLný. Ta díky Internetu 2000 získala pokrytí řady dalších UTO. Co se chystá do budoucna?

Tarif Internet2000 je pro Czech On Line nepochybně vítanou záležitostí. Vzhledem k tomu, že poskytuje Internet zadarmo, byly už v loňském roce jedním z mála možných příjmů podíly na poplatcích za telefonní impulsy. Tuto možnost však nabízel pouze pražský Dattel a dokonce i tu záhy uťal, když odmítl Dattelu cokoliv platit za volání v tarifu Internet 99. V rámci tarifu Internet 2000 však sám Český Telecom pamatuje na poskytovatele a v závislosti na objemu jejich příchozího telefonního provozu jim vyplácí určitá procenta z provolané částky. Vzhledem k tomu, kolik má Czech On Line zákazníků, se může v jeho případě jednat o poměrně slušné sumy. Náklady jsou i tak nepochybně obrovské, takže se z tohoto zdroje jistě nepokryjí, ale to ani autoři VOLného nepochybně nezamýšleli. Přesto je každá finanční injekce tohoto druhu příjemná.

Peníze však nebyly jediným přínosem, které nasazení tarifu Internet 2000 pro Czech On Line znamenalo. Dalším důsledkem bylo okamžité rozšíření počtu UTO, kde je VOLný dostupný za místní tarif. VOLný sice nemá národní verzi tarifu, ale i tak se jeho pokrytí zvýšilo. Důvod je jednoduchý: v rámci tarifu Internet 2000 nerozhodují klasická UTO, nýbrž obvody HOST ústředen. Jednoduše řečeno by se dalo říci, že každá dvě UTO mají jednu „nadřízenou“ HOST ústřednu. V rámci tarifu Internet 2000 stačí, aby bylo pokryto jedno z těchto UTO a automaticky mohou za stejný tarif volat i lidé z druhého UTO. Díky tomu se VOLný rozšířil o plných 33 nových UTO a navíc se mu částečně uvolnily kapacity tam, kde měl více než jeden uzel v rámci obvodu jedné HOST ústředny – přebytečné nyní může zrušit. Na druhou stranu se samozřejmě výrazně zvýšily nároky na kapacitu, protože na každý uzel nyní může volat výrazně více lidí, než dříve, takže vytížení linek i modemů je vyšší.

Cloud23

Pokud jsem tedy dobře sčítal údaje na jeho stránkách, je nyní VOLný dostupný v 67 UTO po celé republice. Ve všech přístupových bodech je přitom tarif Internet 2000, většinou je však alternativně nabídnut i normální tarif, což ocení zejména uživatelé na starých úsřednách, kteří dosud platí za každý hovor jen cenu jednoho impulsu, bez ohledu na délku – v rámci tarifu Internet 2000 by totiž museli platit stejně jako všichni ostatní. Na pokrytí celé republiky by musel mít VOLný ještě jednou tolik uzlů – anebo národní verzi tarifu Internet 2000, pak by mu stačilo dobudovat jen několik chybějících bodů, které Telecom vyžaduje. Podle mého názoru je právě to cesta, kterou se VOLný patrně vydá, takže dříve či později bychom se skutečně měli dočkat VOLného Internetu odkudkoliv.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).