Hlavní navigace

Vozítko Curiosity prodělalo na Marsu první velký softwarový update

13. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jako o „transplantaci mozku“ píše NASA o softwarovém updatu, který o víkendu prodělalo vozítko Curiosity. Týkal se obou hlavních počítačů, které stroj řídí (jeden z nich je záložní). Starší verze softwaru obsahovala funkce důležité pro přistání a navigaci, které teď už nepotřebuje. Nová verze softwaru, která byla do paměti Curiosity nahrána v průběhu letu ze Země na Mars, vylepšuje například rozeznávání prostředí, aby vozítko lépe identifikovalo překážky a mohlo autonomněji plánovat trasu,…

Jako o „transplantaci mozku“ píše NASA o softwarovém updatu, který o víkendu prodělalo vozítko Curiosity. Týkal se obou hlavních počítačů, které stroj řídí (jeden z nich je záložní). Starší verze softwaru obsahovala funkce důležité pro přistání a navigaci, které teď už nepotřebuje.

Nová verze softwaru, která byla do paměti Curiosity nahrána v průběhu letu ze Země na Mars, vylepšuje například rozeznávání prostředí, aby vozítko lépe identifikovalo překážky a mohlo autonomněji plánovat trasu, kterou pojede. Přibyla také možnost využívat vrták a robotické rameno.

„Od začátku jsme misi navrhovali tak, abychom mohli software v jejím průběhu podle potřeby upgradovat,“ vysvětlil Ben Cichy z Jet Propulsion Laboratory NASA.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).