Hlavní navigace

Vrušené kosočtverce

7. 5. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Náš včerejší článek o velmi kontroverzní službě na rozesílání kosočtverců mailem pod cizími jmény vzbudil masovou vlnu ohlasů a nafoukl bublinu, která mimo jiné způsobila dočasné zrušení zpravodajského serveru undreground.cz. Ač nerad, nelze se k problému nevrátit.

Náš včerejší článek o velmi kontroverzní službě na rozesílání kosočtverců mailem pod cizími jmény vzbudil masovou vlnu ohlasů a nafoukl bublinu, která mimo jiné způsobila dočasné zrušení zpravodajského serveru undreground.cz. Ač nerad, nelze se k problému nevrátit.

Pokud jde o službu samotnou, nemám už příliš co dodat; svůj názor na ni jsem včera vyjádřil nejlépe, jak jsem uměl. Dovolím si jen znovu poznamenat, že mi nepřijde děsivé, když se vedle tun neslušných obrázků v Internetu objeví služba, která zájemcům dovolí vykreslit si jejich oblíbený obrázek ze znaků ASCII sady; pokud je někdo ASCIIfil, ať si poslouží. Problematickou se mi jevila ta část, která umožňovala jejich masové rozesílání e-mailem se zfalšovanou identitou, navíc bez toho, že by v rozesílaném dopisu bylo upozornění na tuto možnost. Celkově mi služba přišla ve zcela jasném rozporu se síťovou etiketou a jsem rád, že byla zrušena, byť možná jen dočasně.

Vzhledem k tomu, jak obrovskou – a velmi nečekanou – vlnu ohlasů můj včerejší komentář vyvolal, je však třeba pár věcí upřesnit. Především jsem se dopustil malé nepřesnosti, pokud jde o mailserver, který byl k rozesílání pošty použit. Věta „Maily byly odesílány přes SMTP server olomouckého subprovidera CESNETu, firmy Onyx“ by měla správně znít „Maily byly odesílány přes SMTP server v síti olomouckého subprovidera CESNETu, firmy Onyx.“ Jednalo se totiž o mailserver firmy Redigy, u které je autor kosočtvercové služby zaměstnán, a která je zákazníkem Onyxu.

Komunikoval jsem včera mailem s různými aktéry celého případu a přestože jeho firma nebyla v původním článku zmíněna, se svým postojem se mi ozval i představitel firmy Redigy, kde C. McCohy pracuje, pan Jiří Barbořík.

„Tato ‚služba‘ běžela na počítači jednoho našeho zaměstnance, jako jedna z jeho soukromých aktivit, které není v našich silách průběžně kontrolovat a potažmo cenzurovat. Po prvních stížnostech jsme se zasadili o znefunkčnění ‚služby‘ a proto bychom byli velmi neradi, kdyby byla firma Onyx, nešťastně zmiňovaná v článku na Lupě v této souvislosti, nebo naše firma, s touto kauzou nadále spojovana.“

Do celého případu byl výrazným způsobem zaangažován také sotva týden starý zpravodajský server underground.cz. Jeho autoři vyjádřili v článku podporu této službě a zveřejnili také rozhovor s McCohym, tedy jejím provozovatelem. V tomto článku bylo uvedeno, že po zrušení služby na jejím původním místě se má stěhovat právě na underground a dokonce již bylo uvedeno i konkrétní URL; v době, kdy jsem se na něj díval (včerejší ráno), tam však žádná stránka neexistovala.

Celá věc se zamotala během dne, kdy underground přestal fungovat a začal místo svých článků do světa „vysílat“ jen černou úvodní obrazovku bez jakéhokoliv komentáře, co se děje. Toho se však čtenáři mohli dočkat na slovenském serveru hysteria.sk, odkud však bylo posléze zase staženo. Díky článkům na Světě namodro a na Netmagu však zůstalo zachováno. Z původního místa bylo staženo pravděpodobně samotným autorem, Jiřím Lorenzem. Podle mého názoru se tak stalo kvůli tomu, že obsahovalo řadu zkreslených, nepřesných a místy nepravivých údajů. Stačilo to však k rozpoutání malé hysterie, kdy se obhájci bez bázně a hany na různých diskusních fórech vyjadřovali k zrušení kosočtverců i undergroundu jaksi „pospolu“, přestože spolu tyto dvě akce nesouvisely. Poskytovatel připojení undergroundu, firma GTS, se ocitla v nezáviděníhodné situaci, protože byla obviněna z toho, že nechala server zrušit, za což byli její pracovníci rozlícenými čtenáři přirovnáváni ke komunistickým cenzorům.

Rad bych řekl s Voltairem: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale do poslední kapky krve budu hájit Vaše právo říkat to.“ Chci tím říci, že kdyby skutečně GTS zasáhlo tvrdou rukou cenzora a nařídilo zablokovat underground.cz za to, že svým článkem podpořilo inkriminovanou službu, tedy za vyjádření jejich názoru, byl bych první, kdo by provozovatelům undergroundu nabídl útočiště pro jejich server a plamenným způsobem bouřil proti cenzuře. Problém je v tom, že o to v tomto případě nešlo. Není důležité, jakým způsobem GTS zasáhlo, zda přímo nebo varováním přes prostředníka, byť právě o tom se včera zúčastnění také dost hádali. Podstatné je, proti čemu zásah směřoval. Jsem zcela přesvědčen, a utvrzují mne v tom zprávy z GTS i z undergroundu, že nešlo o zpravodajský server jako takový a o jeho články, ať už vyjadřovaly podporu komukoliv. Šlo o samotnou kosočtvercovou službu, kterou podle vyjádření na serveru undreground plánoval přenést na svůj server, což GTS nehodlalo připustit.

Celkové zrušení undergroundu tak osobně považuji za zbytečný a unáhlený krok, který včera ve víru vášní a velmi vzrušené situace, jež vznikla, učinil provozovatel undergroundu, pan Ondřej Suchý. Rozhodně bych v tom však neviděl zásah vyšší moci ani cenzuru a zcela mimo mísu mi připadá, když se někdo na různých diskusních fórech hází vinu na GTS.

Kdyby nebyl květen, ale srpen, měl bych v tom jasno: okurková sezóna v plném proudu, hodí se všechno. Okurky jsou však daleko, proto mi není úplně jasné, proč můj článek vzbudil takový povyk; kosočtvercová služba, jakkoliv se mi nelíbí, si to nezaslouží. Celý včerejší průběh „aféry“ mne však znovu přesvědčil, jak snadno se mohou vyvolat vášně „davu“, jak nebezpečné jsou ukvapená rozhodnutí a jak obtížné je vyzobat z desítek protichůdných informací ty, které jsou pravdě nejblíže, a udělat si vlastní názor.

Aspoň dva pozitivní efekty však celá věc snad přeci jen mít bude. Zaprvé, zvětšilo se snad množství lidí, kteří se již napříště nebudou dívat na From: jako na svatý obrázek a budou vědet, že falšování mailů je přímo triviální operací. Zadruhé, podle mne zajímavý server underground, který určitě znovu vstane z popela, už nebude potřebovat žádnou další reklamní kampaň.

MM socky3

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.