Výběrové řízení na provozovatele celoplošného rozhlasového multiplexu v technologii DAB, případně DAB+, začne v prvním kvartálu příštího roku. Bude se už týkat pochopitelně běžně používaného III. pásma (174 až 230 MHz). Informoval o tom Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Dalších přídělů se pak zájemci dočkají v jeho průběhu. ČTÚ upozornil, že pro úspěšnou implementaci digitálního rozhlasového vysílání je nezbytné, aby mediální legislativa odpovídala novým podmínkám. Veřejnou diskusi na toto téma zahájil regulátor na počátku srpna. ČTÚ chtěl podle dokumentů, které zveřejnil, udělit celkem dva celoplošné multiplexy.
K TÉMATU: ČTÚ chce udělit dva celoplošné multiplexy pro digitální rozhlas ve III. pásmu
ČTÚ došlé připomínky šesti subjektů vypořádal, když konstatoval, že obdobně jako v případě DVB-T neodpovídá současná mediální legislativa budoucímu využití zemské digitální platformy vysílání. Navržený záměr rezervovat kmitočty pro budoucí multiplex Českého rozhlasu nebyl nikým zpochybněn,
uvedl mluvčí regulátora Martin Drtina. V současné době působí v Česku tři operátoři digitálního rozhlasu – příbramské Teleko, plzeňská RTI cz a České Radiokomunikace. Dá se počítat s tím, že o tento tendr projeví zájem všechny uvedené firmy.
ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ zahájí veřejnou diskusí týkající se zavádění digitálního rozhlasu v Česku
Digitální rozhlas ve střední Evropě už se pomalu rozjíždí. Nedávno odstartoval jeho pilotní provoz ve Varšavě a Katovicích. Rozhlasový multiplex využívá pouze veřejnoprávní rozhlas, který zde šíří své stávající programy a nabídku chce také obohatit o zcela nové okruhu. Ty však bude spouštět postupně. V sousedním Rakousku by měl začít roční experiment ještě na konci letošního roku, a to konkrétně ve Vídni, ostrý provoz je pak očekáván v roce 2015. Žádné informace nejsou k dispozici ze Slovenska. Nejdále ze sousedních státu je se zaváděním technologie DAB Německo, kde už funguje jeden celoplošný multiplex a řada lokálních sítí.