Hlavní navigace

Atomový výbuch skupiny Ztohoven na ČT 2 zůstane nepotrestán

25. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

25. 3. 2008

Členové umělecké skupiny Ztohoven nebudou pykat za to, že se loni v červnu nabourali do jedné z kamer, které zajišťují živé vysílání pořadu Panorama na druhém programu České televize a odvysílali z ní fingovaný atomový výbuch v krkonošském Černém dole. V Trutnově o tom dnes rozhodl soud, k němuž kauza doputovala poté, co ČT a provozovatel kamery podali na sedm členů skupiny trestní oznámení.

KL-nominace

Soudkyně Stanislava Suchánková podle serveru iDnes.cz konstatovala, že fingovaný výbuch nemohl nikoho vyděsit, což byl hlavní argument státního zástupce. Trestní oznámení ČT se opíralo o fakt, že se skupina Ztohoven dopustila trestného činu šíření poplašné zprávy. Proti tomu ale stojí názor soudního znalce z oboru psychologie Jana Laška, podle něhož mohl výbuch vylekat jen minimum lidí.

Umělci se hájili tím, že fingovaný výbuch považují za druh umění, videoart. Naším primárním cílem nebylo, aby došlo k exemplárnímu potrestání těchto umělců, komentoval pro iDnes.cz rozhodnutí soudu mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.