Hlavní navigace

Vyhledávání v Chrome už jenom z „adresního řádku“

6. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V poslední vývojové verzi Chrome se objevila zvláštní změny týkající se vyhledávání, mizí vstupní pole na Google.com, vše se odehrává pouze v původním „adresním řádku“ (omniboxu).

Poslední vývojová verze Chrome (28.0.1496.0) přinesla zásadní změnu týkající se vyhledávání – na www.google.com se už nezobrazuje vstupní pole pro vyhledávaný výraz. Ten zadáváte přímo v původním „adresním“ řádku a „našeptávač“ zobrazuje jak návrhy z adres, kde jste byli (respektive kam nejčastěji chodíte), tak možnosti vyhledávání.

Změna je na jednu stranu logická, na druhou stranu hodně nezvyklá. Adresní řádek je poněkud více omezený, co se klasického ovládaní klávesami týče. Chrome navíc vypne zobrazení záložek (bookmarks), takže pokud je náhle chcete použít, nemůžete. Našeptávač také zobrazuje pouze čtyři návrhy z adres kam chodíte, oproti původním osmi.

Po vyhledání se záložky (bookmarks) alespoň vrátí, ale jak je možné vidět na následujícím snímku obrazovky, není ani nyní zobrazeno vstupní pole – další hledání tak opět musíte provést z adresního řádku. Zajímavé je i to, že v adresním řádku zůstává vyhledávaný text, není zobrazovaná URL. Což může být nepříjemné, pokud jste si zvykli na možnost úpravy pro dosažení nikoliv zcela běžných výsledků.

Cloud 22 temata

Běžný vzhled a funkčnost www.google.com dostanete, pokud nezačnete hledat z adresního řádku, ale otevřete si web a tam zadáte co chcete najít.

Klasické Chrome se tak nově chová prakticky stejně, jako Chrome na ChromeBook hardware (viz Chrome's Integration With Google Search). Pokud vám snad tato funkčnost nevyhovuje, mělo by možné ji vypnout v chrome://flags prostřednictvím „Enable Instant extended API“ (případná změna může vyžadovat nové spuštění prohlížeče).

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.