Hlavní navigace

Výkon multiplexu 2 na Sušicku se zvyšovat nebude. Zůstane na 71 kW

Digitální televizní síť 2 s nejsledova­nějšími komerčními televizemi bude na Sušicku nadále vysílat nižším výkonem než sítě 1 a 3. Podle mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianové to stanovují mezinárodní dohody, protože vyšší výkon multiplexu 2 z vysílače Svatobor u Sušice by narušil televizní vysílání v sousedním Rakousku.

K TÉMATU: Kanál sítě 2 nesouhlasí na Sušicku s TPP, proto Nova nevypnula analog

Multiplex 2 nyní vysílá ze Svatoboru výkonem 71 kW, zatímco multiplexy 1 a 3 mají na stejném vysílači výkon 100 kW. Vzhledem k mezinárodním dohodám a koordinacím kmitočtů je pro vysílací kmitočet multiplexu 2 přidělenému Svatoboru stanoveno omezení vysílání směrem na Rakousko. Z tohoto důvodu musel být omezen vysílaný výkon z tohoto stanoviště v síti 2, vysvětluje Fianová.

ČTĚTE TAKÉ: Nevypnula Nova analog na Sušicku kvůli nízkému výkonu multiplexu 2?

Jde pouze o relativně malé omezení, které se v rámci pokrytí celé sítě téměř neprojeví. Za tímto účelem byla na Svatoboru pro vysílací síť 2 zřízena speciální samostatná vysílací anténa, dodala mluvčí Českých Radiokomunikací. Mapy teoretického pokrytí všech tří digitálních sítí, které vysílají ze sušického Svatoboru, a které na svém webu nabízejí ČRa, ale rozdíl mezi výkony těchto multiplexů nereflektují. Podle Fianové není co reflektovat.

NAPSALI JSME: ČTÚ prošetřuje, proč Nova nevypnula analogové vysílání na Sušicku

Minimální rozdíly jsou patrné více než na detailních mapách na výsledcích reálných měření v lokalitách s komplikovanými podmínkami příjmu, tvrdí mluvčí ČRa. Multiplex 2 navíc ze Svatoboru vysílá na jiném kanále, než původně počítal Technický plán přechodu (TPP). Původně měla digitální síť 2 na Sušicku využít kanál 39, ve skutečnosti ale vysílá na kanále 48, který se už nebude měnit. Důvodem změny bylo rozhodnutí televize Prima vstoupit do multiplexu 2 a nikoli do digitální sítě 3, jak původně tato televize zamýšlela.

Content 2018 Tip Záhoř

Vysílací kanál se musel změnit kvůli plánovanému odpojovanému vysílání regionálních televizí, které podle licence sdílí programovou pozici s televizí Prima. Pokud by zůstal zachován kanál 39, na kterém mají vysílat i další digitální vysílače v oblasti, narušovalo by regionální odpojování na pozici Primy jednofrekvenční síť těchto vysílačů. Právě změna vysílacího kanálu oproti TPP vedla televizi Nova k tomu, že nevypnula v řádném termínu analogové vysílání na Sušicku a Klatovsku.

Jedním z důvodů mohlo být i horší pokrytí multiplexu 2 kvůli nižšímu výkonu na vysílači Svatobor. Mluvčí Českých Radiokomunikací ale vylučuje, že by se tento výkon měl v budoucnu navýšit až na 100 kW, jako tomu je u multiplexů 1 a 3. Z výše uvedených důvodů (omezení z mezinárodní koordinace) se v budoucnu nepočítá se zvýšením výkonu multiplexu 2 na Svatoboru, dodala Marie Fianová.

Našli jste v článku chybu?