Hlavní navigace

Vypínání analogu se ve Španělsku nedaří

16. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
16. 1. 2008

Přechod na digitální televizní vysílání se nedaří španělským lokálním televizním stanicím. Zákon lokálním televizím ukládá povinnost začít s přechodem na digitální televizní vysílání 1. ledna letošního roku. Podstatná část lokálních televizí, kterých je ve Španělsku kolem jednoho tisíce, ale se začátkem roku analog neopustila, a porušila tak nařízení státu.

Vypnutím analogového televizního vysílání lokálních televizních stanic chtěla vláda dosáhnout uvolnění frekvenčního spektra od početných ilegálních vysílačů malých stanic. S tímto cílem vláda také před třemi lety přijímala zákon o digitálním vysílání. Lokální televize tak měly být prvními, které definitivně opustí analogové vysílání. Proč se to ale nezdařilo?

Podle informací zveřejněných na serveru Rapid TV News nemohla řada lokálních televizí začít vysílat, protože zkrátka nezískala licenci k digitálnímu vysílání. Chyba byla totiž na straně mnoha místních samosprávných orgánů, které nevypsaly výběrová řízení. Přitom to mají být právě místní úřady, které budou dohlížet na proces digitalizace a dodržování zákonů v této oblasti. Někde sice úřady „digitální“ licence na základě tendru udělily, ale neúspěšní žadatelé rozhodnutí soudně napadli, a nastala tak podobná situace jako u nás. Dalším důvodem, proč lokální televize s vypnutím analogu nespěchají, je skutečnost, že jim místní úřady mohou za zpoždění maximálně udělit pokutu. Jiná situace by nastala, kdyby místní úřady měly pravomoc odebrat vysílací licenci. V některých lokalitách, kde vysílá více lokálních stanic, brzdí digitalizaci také neschopnost televizí dohodnout se na podmínkách šíření televizního vysílání v mutliplexu.

Podle předsedy sdružení lokálních televizí G-9 Francisca Péreze je španělský plán přechodu na digitální vysílání diskriminující. Velké televizní stanice mají totiž analog vypnout až za dva roky, přitom mají ale na digitalizace více peněz. Některé lokální televize budou muset v souvislosti s finančními náklady na digitalizaci ukončit provoz.

KL24

Španělsko plánuje definitivní vypnutí analogu na duben 2010. Je ale možné, že se kvůli nedodržení plánu přechodu lokálními stanice termín přechodu na DVB-T vysílání odloží.

Zdroj: Rapid TV News

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).