Hlavní navigace

Vyplatí se satelitní Volná telka? Slováci spustili neplacenou televizi z družice

11. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Má ještě cenu provozovat neplacenou satelitní televizi v době, kdy se šíření kanálů ve standardním rozlišení blíží ke konci? I to je jedna z otázek, která vás u Volné telky napadne.

Towercom spustil Volnou telku na satelitu

Bezplatná satelitní služba s názvem Volná telka odstartovala ve čtvrtek na Slovensku. Zákazníkům poskytne výběr základních slovenských programů ve standardním rozlišení, které doplní o české nekódované programy. Název nové platformy používá stejné označení jako volně šířená nabídka terestrických programů v tamním DVB-T. Právě dekódovací karta bude hlavní výhodou Volné telky. Ta, která je určená pro Plustelku, bude zároveň sloužit i pro přístup k základním slovenským programům. Jde konkrétně o Jednotku, Dvojku, TV Joj, Plus a Wau. Programy komerční skupiny Markíza zatím v tomto seznamu naopak chybí.

Vždy se snažíme spolu s vysílateli najít způsob, jak zpřístupnit televizní vysílání co nejširšímu okruhu diváků. Jsme rádi, že můžeme opět i satelitním divákům – podobně jako divákům pozemní platformy DVB-T přes anténu – přinášet zábavu v podobě jejich oblíbených televizních kanálů, uvedl při této příležitosti Roman Fischer, generální ředitel společnosti Towercom, zástupce poskytovatele přístupu k vysílání programových služeb. Diváci Volné telky se mohou kdykoli rozhodnout pro způsob příjmu, který jim více vyhovuje, ať už jde o terestriální nebo satelitní distribuci.

Lukáš Polák: Na Slovensku startuje bezplatná satelitní služba Volná telka, využije karet Plustelka

Popularita zemské televize opět narostla

Téměř 60 % českých domácností, konkrétně 59 %, využívá pro sledování televize pozemní digitální vysílání. Dnes o tom informovaly České Radiokomunikace s odvoláním na průzkum Digimonitor, který prostřednictvím on-line panelu STEM/MARK realizovala agentura Mr. Think na vzorku 1203 respondentů. Ten se opakuje pravidelně již od roku 2008. 48 % domácností pak využívá pozemní digitální vysílání na svém hlavním televizoru. České Radiokomunikace tak konstatovaly to, co je pro ně pochopitelně velmi potěšující – pozice DVB-T je v naší republice stále neotřesitelná.

Domácnosti mají velmi dobrou vybavenost televizními přijímači. Průměr ukazuje, že polovina (54 %) disponuje dvěma až třemi přijímači v domácnosti, jejichž stáří je ve dvou třetinách (67 %) do pěti let. Pouze 8 % televizorů je starších 10 let. V následujících třech letech si nový televizor plánuje koupit 55 % domácností a do roku 2021 celých 93 %, informoval mediální zástupce operátora Pavel KlimešZ průzkumu vyplývá, že 93 % lidí uvažuje o nákupu nového přijímače. Pokud diváci zvolí správný model s podporou DVB-T2 a kompresním kodekem HEVC, budou připraveni na novou generaci televizního vysílání, která jim přinese vyšší kvalitu a nové služby, upozorňuje ředitel regulace Marcel Procházka.

Lukáš Polák: Pozemní vysílání využívá téměř 60 % domácností, zjistil průzkum pro ČRa


Foto: archiv

O budoucnosti pozemní televize se vedou dlouhé diskuse a často je tématem debat na odborných konferencích.

Zpravodajský kanál ČT24 chystá nový web

Novou podobu svého zpravodajského webu začala testovat Česká televize. Slibuje větší propojení s televizním vysíláním a intuitivní užívání. Nový web, který projde kompletním redesignem, bude plně responzivní (přizpůsobí se jakémukoli zobrazovacímu zařízení). Nová podoba webu ČT24 je výsledkem snahy vytvořit televizní internetové stránky, které by odpovídaly věku interaktivity a touhy po novém designu, snadno přenosném na mobilní telefony a tablety, vysvětlil důvod změn ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Kavčí hory slibují, že se na webu objeví i speciální rozhovory a analýzy zahraničních zpravodajů.

Při vývoji jsme samozřejmě chtěli vyjít vstříc především uživatelům, orientace je proto nyní přehlednější, rychlejší a ovládání je intuitivní. Zásadní je také propojení s televizním vysíláním. U jednotlivých článků je například vidět, co k tématu chystá televizní vysílání, které si pak mohou návštěvníci webu ihned spustit v záhlaví stránky. Aplikace zároveň čtenáře automaticky upozorňuje na všechny relevantní zprávy, jež se k tématu vážou, dodal výkonný ředitel Nových médií ČT Pavel Kohout. Novinkou je například rubrika „Hlavní zprávy za 24 hodin“, která se nachází na hlavní stránce a ukládá na jednom místě nejdůležitější zprávy, či speciální funkce „Přečíst později“.

Jan Potůček: ČT24 připravuje redesign svého zpravodajského webu. Podívejte se na náhledy

Stručně

Česká republika zřejmě nebude trvat na tom, aby kmitočtové příděly pro stávající celoplošné multiplexy zemské digitální televize (DVB-T) byly využity do konce jejich platnosti, tedy do let 2021 až 2024. Takovou pozici českého státu na mezinárodních jednáních slíbil loni v říjnu českým televizím náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Jan Potůček: Pozice Česka před jednáním o pásmu 700 MHz? Dlouhodobé garance alespoň pro pásma 470–694 MHz

Oficiální postoj České republiky k uvolňování pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů bude nakonec zřejmě výhodnější pro televize, i když to tak dlouho nevypadalo.

Jan Potůček: Vypínání DVB-T před rokem 2024? Nepřipadá v úvahu, slíbilo ministerstvo televizím

Satelitní operátor Skylink, respektive jeho provozovatel, lucemburská společnost M7 Group, začal od července nabízet svým klientům nejen klasické boxy pro sledování programů z orbitu, ale i dekódovací moduly, které doposud v jeho nabídce chyběly.

Lukáš Polák: Satelitní služba Skylink začala od července nabízet klientům i dekódovací moduly

Nikoliv prostřednictvím společnosti Barrandov Televizní Studio, ale skrze firmu Barrandov Muzika bude majitel stanice Barrandov provozovat nový stejnojmenný tematický kanál. Serveru MediaGuru.cz to potvrdila generální ředitelka TV Barrandov Marcela Hrdá.

Lukáš Polák: Barrandov Muzika odstartuje v létě, o licenci nepožádá Barrandov Televizní Studio

Tým serveru Playtvak.cz, který je nejnovějším projektem mediálního domu Mafra a přímým konkurentem internetové televize Stream.cz, opouští jeho šéf Josef Koukolíček, jenž stál v minulosti právě u zrodu platformy Seznamu a pro stejnou firmu vedl i bulvární web Super.cz

Lukáš Polák: Server Playtvak.cz opouští jeho šéf Koukolíček, dočasně ho povede Ondráček

MIF22_Early

Německá zpravodajská televize N24 patřící do mediální skupiny Axel Springer, kterou je možné sledovat v České republice i na Slovensku prostřednictvím satelitní pozice 19,2 stupně východně, skončí pod svým stávajícím názvem a nově ponese označení Welt. 

Lukáš Polák: Nekódovaná zpravodajská televize N24 skončí, zařadí se mezi média Die Welt

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.