Hlavní navigace

Okamžitá výpověď za surfování v pracovní době prošla i u Nejvyššího soudu

Marek Janouš

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je založeno na tom, že pracovní zákoník umožňuje zaměstnavateli zcela zakázat užívání počítače nebo mobilu k soukromým účelům. Je na zaměstnavateli, jaké vydá vnitřní předpisy. Žalovaná Kasalova pila v Jindřichově Hradci stanovila ve svém pracovním řádu „nepoužívat internetové stránky s pochybným či citlivým obsahem, nebo stránky typu on‑line zpravodajství, sledování TV přes internet nebo poslech rozhlasu přes internet, které mohou nadměrně zatěžovat počítačovou síť…

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je založeno na tom, že pracovní zákoník umožňuje zaměstnavateli zcela zakázat užívání počítače nebo mobilu k soukromým účelům. Je na zaměstnavateli, jaké vydá vnitřní předpisy.

Žalovaná Kasalova pila v Jindřichově Hradci stanovila ve svém pracovním řádu „nepoužívat internetové stránky s pochybným či citlivým obsahem, nebo stránky typu on‑line zpravodajství, sledování TV přes internet nebo poslech rozhlasu přes internet, které mohou nadměrně zatěžovat počítačovou síť a které nesouvisí s výkonem sjednané práce“.

Marcom

Žaloval ji P. B. (zastupovaný doktorem Jahelkou), kterému pila okamžitě zrušila pracovní poměr poté, co v září 2009 strávil přes 102 hodin navštěvováním takových stránek. Jeho argumentace, že sledováním firma zasáhla do jeho soukromí, neuspěla právě proto, že pracovní řád pily takovou činnost předem a výslovně zapověděl, i proto, že firma sledovala pouze adresy navštívených webů.

Nejvyšší soud rozhodnutím potvrdil i to, že vzhledem k rozsahu se jednalo o hrubé porušení pracovních povinností.

Našli jste v článku chybu?
24. 8. 2012 9:29
JKL (neregistrovaný)

Však oni berou, že když čumí na film, akorát jsou fyzicky umístění v místě pracoviště, tak že je to práce :-D

Například moje tchýně má "hrozného šéfa". Přijde do práce o půl hodiny později, pak tři hodiny surfuje na Internetu po blbostech, nakonec ještě Z FIREMNIHO telefonu volá několik hodinových hovorů kámoškám a když za ní ten "hrozný šéf" přijde, tak ho nechá čekat!!!!, než ten hovor dokončí třeba i desítky minut :-D A představte si, ten tyran ji řekl, že jestli místo toho nezačne chodit vč…