Hlavní navigace

Výrobci finišují přípravy na kvalitnější videoobsah

8. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CTA
V průběhu veletrhu CES, který zítra končí, se objevilo několik zpráv týkajících se obsahu podporujícího tzv. High Dynamic Range. Má to být bomba!

Předně je tu oznámení LG a Netflixu, které říká, že nové televizory LG budou v případě VOD Netflix podporovat rozlišení Ultra HD (4K) s HDR (High Dynamic Range), tedy pořady šířené s velmi širokým rozsahem jasu a kontrastu. Konkrétně půjde o nové televizory OLED a nejvyšší modely Ultra HD LCD, tedy řady LG Signature OLED E6 a G6 a LCD UH8500 a UH9500.

LG navíc oznámilo, že jeho 4K televizory pro rok 2016 jsou navrženy tak, aby podporovaly stávající formáty HDR, tedy HDR10 a Dolby Vision. Třetí prosazuje Google u svého kodeku VP9 a možná i ten bude LG podporovat (oficiální potvrzení zatím nedorazilo).

NAPSALI JSME TAKÉ:

Televizory LG s podporou HDR

Televizory Panasonic s podporou HDR

Televizory Philips s podporou HDR

Televizory Samsung s podporou HDR (článek v přípravě)

Televizory Sony s podporou HDR

Díky spolupráci společností Dolby, LG a Netflix byl do HDR převeden seriál Daredevil. Bylo k tomu využito i technologie Dolby Vision. Ta díky HDR zvýrazňuje světlé tóny a prohlubuje tmavé a stará se o to, aby byly detaily všech odstínů lépe viditelné.

Technologii HDR podporují i nové televizory Sony řady XD85, SD85, XD93 a XD94 s operačním systémem Android TV a také před nedávnem uvedený OLED televizor Panasonic TX-65CZ950, se kterým jsem měl možnost exkluzivně se seznámit.

KL24

Technologie HDR je však zabudovaná i do novinky jménem Panasonic DX900 uvedené na letošním CES a nechybí ani u značky Philips (nová řada 7000) a u Samsungu. Ten ohlásil kompatibilitu s HDR u všech televizorů SUHD pro sezónu 2016/17, podrobnější článek na toto téma připravujeme.

HDR video v několika podobách

Obsah vyhovující HDR může být distribuován různými cestami, včetně tradičního televizního vysílání (samozřejmě s úpravou distribučního řetězce) či on-line streamování a podporovat ho bude i nová generace Blu-ray disků označovaných zatím jako HDR 4K Blu-ray Disc (k vidění jsou i jiné varianty). Kompatibilní BD přehrávače mají být ke koupi v nejbližší době (v řádu měsíců) a mj. je už nyní představují Panasonic, Samsung či Sony.

  • Společnost Harmonic, oficiální Ultra HD partner americké NASA, převedla záběry z hlubokého vesmíru do HDR.
  • Google oznámil, že díky kodeku VP9-Profile 2 bude letos YouTube schopno přehrávat obsah kompatibilní s HDR (aplikace pro TV je v přípravě, značky nebyly upřesněny).
  • V tomto roce má společnost 20th Century Fox vydat více než 100 filmů s rozlišením Ultra HD (4K) a podporou HDR.

Příklady videoobsahu už převedeného do režimu kompatibility s HDR

  • Daredevil (seriál)
  • Marťan (film)
  • Mozart in the Jungle (seriál),
  • The Man in the High Castle (seriál),
  • Transparent (seriál).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).