Hlavní navigace

Mobilní Firefox i pro Android: vyšel Fennec 2.0 Alfa 1

30. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Fennec 2.0 se dočkal první alfaverze. Fennec je kódové označení pro mobilní verzi Firefoxu. Ta byla dosud vyvíjena jen pro Maemo, respektive komunikátor Nokia N900 a tablet Nokia N810 (vývoj pro Windows Mobile byl ukončen). První alfaverze druhé generace mobilního Firefoxu však kromě platformy Maemo podporuje také Android, který se těší stále větší a větší popularitě u výrobců i uživatelů chytrých mobilů. Fennec 2.0 Alfa 1 přichází s integrovaným rozšířením Firefox Sync, aby v budoucnu byla…

Fennec 2.0 se dočkal první alfaverze. Fennec je kódové označení pro mobilní verzi Firefoxu. Ta byla dosud vyvíjena jen pro Maemo, respektive komunikátor Nokia N900 a tablet Nokia N810 (vývoj pro Windows Mobile byl ukončen). První alfaverze druhé generace mobilního Firefoxu však kromě platformy Maemo podporuje také Android, který se těší stále větší a větší popularitě u výrobců i uživatelů chytrých mobilů. Fennec 2.0 Alfa 1 přichází s integrovaným rozšířením Firefox Sync, aby v budoucnu byla možná synchronizace např. záložek nebo historie mezi instalacemi Firefoxu na osobních počítačích i mobilních zařízeních (bez potřeby nějakého doplňku).

Fennec 2.0 se také učí využívat více procesů. Momentálně odděluje své GUI od vykreslování stránek, výsledkem čehož by měly být rychlejší reakce prohlížeče. Druhá generace mobilního Firefoxu má být obecně rychlejší. Ze současné ostré verze pro Maemo je patrné, že navýšení výkonu je více než žádoucí. K tomu by měla dopomoci i hardwarová akcelerace, která je v plánu. Novinkou v první alfaverzi je snadné sdílení odkazů přes Facebook a Twitter nebo prohledávání obsahu právě zobrazeného webu. (Mozilla.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.