Hlavní navigace

Vysílač Schafberg sousedící se Šluknovským výběžkem začne šířit digitální rozhlas

29. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý vysílač dobře známý i českým posluchačům šíří na VKV například rozhlasové stanice Radio PSR, Hitradio RTL Sachsen a pravděpodobně nejznámější program Radio Lausitz.

Severočeši, kteří čekali na spuštění digitálního rozhlasu (DAB/DAB+) z vysílače Löbau – Schafberg, který leží v těsném sousedství Šluknovského výběžku, se ho brzy dočkají. Operátor Media Broadcast oznámil, že z této lokality začne signál technologie DAB+ na kanálu 9C vysílat už příští týden, konkrétně 3. dubna. Stejně jako v ostatních lokalitách bude použita vertikální polarizace, to znamená, že zájemci budou muset použít takto položenou anténu. Vyzářený výkon bude 8 kW.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Přijímáte digitální rozhlas ze Saska? Pak si dejte pozor. Zasáhly ho velké změny

Löbau – Schafberg patří také k jednomu z nejznámějších německých VKV vysílačů zachytitelných na území Čech. Vysílají odtud například komerční stanice Radio PSR, Hitradio RTL Sachsen a pochopitelně i Radio Lausitz. To patří mezi vůbec nejsilnější německé rozhlasové okruhy zachytitelné i na území středních Čech. V některých místech Prahy lze tuto stanici i po spuštění kladenského kmitočtu Rádia Beat poslouchat na frekvenci 107.6 MHz naprosto bez problémů včetně dat RDS.

CIF23

Programová nabídka dostupná od 3. dubna z vysílače Löbau – Schafberg (dle ukwtv.de):

MDR SACHSEN DD  88 kbps DAB+
MDR SACHSEN C  88 kbps DAB+
MDR SACHSEN L  88 kbps DAB+
MDR SACHSEN BZ  88 kbps DAB+
MDR SACHSEN SORB  88 kbps DAB+
MDRSACHSEN EXTRA  48 kbps DAB+
MDR JUMP  88 kbps DAB+
MDR FIGARO  88 kbps DAB+
MDR SPUTNIK  88 kbps DAB+
MDR INFO  72 kbps DAB+
MDR KLASSIK  96 kbps DAB+
MDR BWS  8 kbps Packet Data
MDR EPG  8 kbps Packet Data
MDR TPEG  32 kbps Packet Data

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).